Tysiąc pól nad brzegiem Morza Japońskiego – Senmaida 千枚田

Pola ryżowe to widok, z którym spotkamy się na pewno w czasie podróży po Japonii, jednak Senmaida (jap. 千枚田, dosłownie „tysiąc pól”) jest miejscem wyjątkowym. 

Wzgórza usiane zalanymi wodą drobnymi poletkami ryżu wprawiają w zachwyt turystów, a także przyciągają licznych fotografów. Ciekawa jest także ich historia. By móc uprawiać ryż, trzeba było zmienić środowisko, aktywnie ingerując w otoczenie, dostosowując je do potrzeb rolniczego trybu życia i wspomagając wzrost tych wysoko wydajnych roślin uprawnych.

gal100_haru_tanada_senmaida2

Senmaida jest słynną atrakcją turystyczną półwyspu Noto, a poza okresem wiosennym, kiedy to pola ryżowe są wypełnione wodą, wokół pól umieszczane są iluminacje, co daje o zmroku zapierający dech widok. 
Aby uatrakcyjnić widok pól ryżowych użyto 21 tys. LED-owych diod zasilanych z kolektorów słonecznych. Zainstalowano je na tarasach Shiroyone Senmaida. Światła rozciągnięto wzdłuż 1000 pól ryżowych schodzących ku Morzu Japońskiemu. Zapalane są o różnych godzinach, w zależności od miesiąca: w październiku o 17:30, w listopadzie  17:00, w grudniu 16:55, w styczniu 17:15, w lutym 17:50, w marcu 18:15.

Senmaida znajduje się na półwyspie Noto nieopodal słynącego z laki miasta Wajima, pref. Ishikawa.

 

źródła zdjęć: senmaida.wajima-kankou.jp