Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Soczi 2014 (klasyfikacja japońskiej kadry)

 

Jak do tej pory Japończycy zajmują 17 miejsce w klasyfikacji medalowej Igrzysk Olimpijskich w Soczi 2014. Udało im się zdobyć w sumie 3 medale: 2 srebrne oraz 1 brązowy.

Przed Olimpiadą jako główne szanse medalowe japońskiej kadry wskazywani byli łyżwiarze figurowi Mao Asada (kobiet) i Yuzuru Hanyu (mężczyzn), rywalizująca w skokach narciarskich Sara Takanashi oraz startujący w łyżwiarstwie szybkim Keiichiro Nagashima i Joji  Katō. Wielu liczyło również  na młodziutką snowboardzistkę Ayumu Hirano.

Już w niedzielę (9.02.) dało się odczuć cień zawodu, po skokach narciarskich mężczyzn. Oczywiście Noriaki Kasai godnie reprezentował swój kraj i zajął 8 miejsce, lecz pozostałym skoczkom, którzy byli w świetnej formie zabrakło szczęścia i znaleźli się jedynie w czołowej 20-stce  (Shimizu- 18 miejsce, Watase- 21 miejsce).

Kolejny dzień  (10.02.) niósł ze sobą szansę na medal w łyżwiarstwie szybkim mężczyzn na dystansie 500 m. Startujący w tej konkurencji Keiichirō Nagashima oraz Jōji Katō niestety nie zdołali utrzymać dobrej pozycji i zakończyli konkurencję na miejscach poza podium (6 miejsce- Nagashima, 15 miejsce-  Katō). Medalowe nadzieje w tej dyscyplinie upadły.

Dopiero wtorek (11.02.) okazał się szczęśliwy dla japońskiej kadry olimpijskiej. Sportowcom udało się zdobyć srebro i brąz w snowboardzie mężczyzn, w konkurencji zwanej halfpipe (jazda w rynnie). Ayumu Hirano, lat 15, i Taku Hiraoka, lat 18, zdobyli dla Japonii pierwsze medale w snowboardzie w historii! Medalową euforię przyćmił wyczekiwany występ Sary Takanashi, startującej w skokach kobiet. Japonka zajęła miejsce tuż za podium- 4.

Środa (12.02.) ujawniła japońskim kibicom zmagań olimpijskich nowego bohatera. Był nim Akito Watabe, który zdobył srebrny medal w rozegranych zawodach w kombinacji norweskiej.

Kolejny dzień (13.02.) był bardzo bogaty w występy Japończyków, jednak wszystkie przyćmił rekordowy rezultat Yuzuru Hanyū, solisty w łyżwiarstwie figurowym. Ten 19-letni zawodnik  po programie krótkim solistów objął prowadzenie wyjątkowym wynikiem 101,45.  Tym samym został on pierwszym zawodnikiem w historii, który za swój program krótki otrzymał ponad 100 punktów! W piątek (14.02.) czeka go jeszcze występ z programem dowolnym, lecz na starcie wyprzedza o blisko 4 punkty trzykrotnego mistrza świata, Patricka Chana (Kanada). O brąz może powalczyć również Daisuke Takahashi, który obecnie jest na 4 miejscu.

Obecnie Japończycy pokładają wielkie nadzieję w Yuzuru Hanyū, który ma szansę na złoto. Wyczekują również występu Mao Asada w łyżwiarstwie figurowym kobiet (19.02. i 20.02) oraz Aiko Uemura w narciarstwie dowolnym kobiet (21.02.).

Yuzuru Hanyu