Cudowna śliwka umeboshi

 

Umeboshi dosłownie znaczy suszona (boshi) śliwka (ume), jednak jest to tak naprawdę gatunek… moreli (prunus mume)!

Świeża ume to bardzo kwaśny owoc, która poddana procesowi marynowania w soli zyskuje bardzo wyraźny słono-kwaśny smak. Najczęściej umeboshi używa się do gotowania, ponieważ bardzo wzmacnia smak. Często jest również jedzona z ryżem jako pikle, stanowi środek onigiri oraz dodatek do drinków.

Umeboshi od dawna jest obiektem zainteresowań badaczy, gdyż nie ma wątpliwości, iż ma bardzo duże lecznicze działanie. Poleca się ją szczególnie w przypadku zmęczenia, zatrucia pokarmowego, udaru słonecznego, biegunki, choroby lokomocyjnej, bólów głowy itd. Duża rozpiętość… Dodatkowo  w 1950 r. doktor Kyo Sato z Uniwersytetu Hirosaki sporządził z umeboshi antybiotyczny wyciąg, za pomocą którego zwalczył dyzenterię i gronkowca, natomiast w 1968 r. wyizolowano z umeboshi składnik, który na bakteriobójcze działanie na zarazki gruźlicy!

Z czego składa się umeboshi? Przede wszystkim to białko, minerały i tłuszcz, ale także duża ilość wapnia, żelaza, potasu i fosforu. Umeboshi zawiera również kwasy organiczne (kwas cytronowy i kwas fosforowy), które nie rozkładają się w procesie marynowania, natomiast wspomagają one wchłanianie minerałów.

Jeżeli chodzi o osobę, która pierwszy raz chce spróbować umeboshi- należy przygotować się na intensywne doznania i raczej spróbować śliwki, jako składnika dania…