Pałeczkowe Tabu – czyli pałeczkowy savoir vivre

W Japoni podczas jedzenia nie trudno popełnić faux pas. Wiąże się to często z licznymi zakazami dotyczącymi posługiwania się pałeczkami.

Czego nie można robić podczas jedzenia pałeczkami:
Tate-bashi (立て箸) – Pałeczki nigdy nie powinny być ustawiane pionowo na ryżu, ponieważ przypomina to obrządek na ceremoniach pogrzebowych w Japonii.
Utsushi-bashi/ Hiroi-bashi ( 移し箸/拾い箸 ) – Nigdy nie dziel się jedzeniem, przechodząc od pałeczek do pałeczek, ponieważ przypomina to zwyczaj na japońskich pogrzebach, kiedy kremowane kości są ceremonialnie przenoszone do urny. To prawdopodobnie największe tabu przy japońskim stole.
Sashi-bashi (刺し箸) – Nie przebijaj jedzenia jedną lub obiema pałeczkami, aby go podnieść.
Mayoi-bashi (迷い箸) – Nie wędruj pałeczkami wokół talerzy zastanawiają się, co dalej by tu zjeść.
Saguri-bashi (探り箸) – Nie szukaj pałeczkami skałdników w misce.
Neburi-bashi (ねぶり箸) – Nie oblizuj końców pałeczek.
Arai-basi (洗い箸) – Nie myj pałeczk w zupie.
Yose-bashi (寄 せ 箸) – Nie przesuwaj naczynia bliżej siebie, ciągnąc go pałeczkami. Mochi-bashi (持 ち 箸) – Nie podnoś miski ręką, która trzyma twoje pałeczki. Watashi-bashi (渡し箸) – Nie kładź skrzyżowanych pałeczek na misce.

Pamiętajcie również o tym, że jak będziecie w japońskiej restauracji i dostaniecie drewniane pałeczki jednorazowego użytku (Wari-bashi 割り箸), to nie pocierajecie pałeczki o połczkę. Jest to bardzo nieeleganckie no i wyjdziecie na człowieka bez manier.

Dlatego będąc w Japonii nie bawcie się pałeczkami. Okazując im szacunek, okazujecie go również kulturze japońskiej.

Źródła zdjęć: .japaniverse.com;justonecookbook.com