Podróż do Japonii bez wizy

Dostajemy od Was wiele pytań o formalności związane z podróżą do Japonii. Szczególnie dużo pytań dotyczy wizy i procedury jej wyrabiania. Dlatego dziś zamieścimy kilka informacji wizowych dla podróżujących.

Aktualnie obywatel Polski, chcąc wyruszyć do Japonii (do 90 dni) nie musi posiadać wizy, gdy podróżuje w celu turystycznym, prywatnym czy służbowym. Jeżeli obywatel Polski udaje się do Japonii w innym celu, np. studiów czy podjęcia pracy, zobowiązany  jest  do uzyskania wizy w japońskim urzędzie konsularnym w kraju zamieszkania. Jest istotne aby zająć się tym odpowiednio wcześniej ponieważ nie ma możliwości uzyskania wizy na granicy. Dlatego też każdy, kto planuje zostać w Japonii na dłużej, na przykład dostał się na stypendium na uniwersytecie, planuje znaleźć pracę lub leci na staż, powinien skontaktować się z Ambasadą Japonii w Polsce i upewnić się, jakiego rodzaju wizy potrzebuje. Średni czas oczekiwania na specjalną wizę to trzy miesiące.

Dla nas zaskoczeniem może być fakt, iż przy wjeździe do Japonii wszystkie osoby  powyżej 16 roku życia poddawane są procedurze imigracyjnej, która polega na pobraniu odcisków palców, fotografii twarzy oraz rozmowie z urzędnikiem imigracyjnym. Ma to na celu kontrolę osób, które przyjeżdżają do Japonii i zapobieganie atakom terrorystycznym. Nie jest to nic strasznego a odmowa uniemożliwi nam wjazd do Kraju Kwitnącej Wiśni. Cała procedura zajmuje od 20 do 40 minut, jednak w związku z organizacją Igrzysk Olimpijskich japoński rząd planuje zainstalowanie specjalnych terminali samoobsługowych, gdzie będzie można wprowadzić swoje dane, sfotografować się i udostępnić odciski palców, co z pewnością skróci czas oczekiwania.

Przy wjeździe nie wymaga się biletu powrotnego albo środków na jego zakupienie, ale ich brak może mieć wpływ na decyzję o pozwoleniu na wjazd, podejmowaną przez urzędnika imigracyjnego, w przejściu granicznym.

Choć nie mamy formalnego obowiązku dysponowania określoną ilością pieniędzy na każdy dzień pobytu możemy zostać poproszeni o udokumentowanie  posiadania środków finansowych. Cudzoziemcy, którzy nie dysponują odpowiednimi środkami finansowymi na cały okres pobytu, mogą być posądzeni o przyjazd w celach zarobkowych i urzędnik imigracyjny może nie wyrazić zgody na ich wjazd i pobyt na terytorium Japonii. Przy wjeździe bez wizy – do 90 dni – paszport powinien być ważny co najmniej 3 miesiące od daty planowanego wjazdu na terytorium Japonii.

W przypadku wjazdu na podstawie wizy, powinien być ważny odpowiednio dłużej, aby umożliwiał  powrót do kraju jeszcze w okresie ważności paszportu. W ważnych sytuacjach losowych można przedłużyć pobyt w Japonii ponad 90 dni, pod warunkiem złożenia odpowiedniego wniosku w urzędzie imigracyjnym w Tokio, co najmniej 10 dni przed wygaśnięciem prawa pobytu.

Należy też pamiętać, aby nie przywozić z Polski żadnych wyrobów mięsnych, ponieważ są one na liście towarów zakazanych!

źródło: msz.gov.pl