Święto dla wytrwałych – Tamaseseri Matsuri 玉取祭

W Polsce zostało już kilka dni do Świąt, w Japonii trochę więcej do równie dużego święta, co nasze Boże Narodzenie, czyli Nowego Roku (jap. Oshōgatsu お正月).

W Japonii właśnie po Nowym Roku obchodzone jest kolejne i nieco osobliwe święto, które kryje w sobie wróżbę na przyszły rok.

Tamaseseri Festival (jap. Tamaseseri Matsuri 玉取祭 lub 玉せせり) odbywa się co roku na początku stycznia w Fukuoce. Głównym wydarzeniem są swojego rodzaju zawody 2 drużyn, składających się z odzianych jedynie w przepaski mężczyzn, którzy próbują odebrać sobie piłkę, ważącą niemal 8 kilogramów. Jakby tego było mało, zawodnicy cały czas oblewani są zimną wodą.

Bitwa o piłkę

Jedna ze wspomnianych drużyn zwie się Drużyną Ziemi (jej członkowie to ludzie zajmujący się rolnictwem), a druga Drużyną Wody (w jej skład wchodzą rybacy). Wygrywa ta drużyna, która jako pierwsza odda piłkę czekającemu przy bramie świątyni Hakozaki kapłanowi shintoistycznemu. Całe wydarzenie jest jednocześnie swego rodzaju wróżbą: jeśli wygra Drużyna Ziemi, nadchodzący rok da mieszkańcom obfite zbiory, a jeśli Drużyna Wody – to połowy będą obfite.

Piłka w rękach kapłanów

źródła zdjęć: omatsuridaisukinipponjin.com, hakozakigu.or.jp