Yayoi Matsuri (弥生祭) – „święto wiosny”

Yayoi Matsuri (弥生祭, Yayoi Festival) , czyli święto wiosny, to festiwal, który odbywa się co roku między 13 a 17 kwietnia w miejscowości Nikko w prefekturze Tochigi. Tradycja tego święta sięga aż VIII wieku i wszystkie obyczaje z nim związane są dokładnie przestrzegane w niezmienionej formie od setek lat. Jakiekolwiek odstępstwo od tradycji jest przyczyną kłótni i problemów, dlatego też to święto bywa nazywane „Gota matsuri” , czyli „festiwalem kłótni”.

Obchody rozpoczynają się 13 kwietnia. Wtedy wytwórcy słodyczy składają ofiary z ciast i cukierków przed główną świątynią, aby zapewnić sobie powodzenie w biznesie na najbliższy rok. W kolejnych dniach odbywają się dalsze przygotowania, takie jak ozdabianie świątyni, przygotowywanie lampionów i odprawianie nabożeństw. W końcu 17 kwietnia wszystkie 11 kolorowych, odświętnie przystrojonych kwiatami platform yatai, po jednej z każdego miasta, zbiera się na miejscu.

Przedstawiciel każdego z miast odwiedza inne miasta aby wymienić się wizytówkami. Podczas odgrywania tradycyjnej japońskiej muzyki festiwalowej i tańców, platformy są przeprowadzane na teren świątyni przez miasto w kolorowym pochodzie. Góra Futarasan, wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, nazywana jest potocznie górą Nantai, a Futarasan Jinja to świątynia poświęcona tej górze.

Festiwal Yayoi można oglądać na żywo w sieci dzięki ośmiu kamerkom internetowym umieszczonym w różnych częściach miasta i świątyni. W ten sposób nawet będąc na drugim końcu świata można się poczuć jak na tym barwnym festiwalu! Link do kamerek znajdujący się na oficjalnej stronie świątyni Futarasan znajdziesz tutaj.

 

źródło zdjęcia: nikko-kankou.org, nikko.4-seasons.jp,travelbook.co.jp