Japońska poczta – yūbinkyoku 郵便局

Yūbinkyoku– urzędy pocztowe w Japonii oferują szeroki zakres usług: wysyłka pocztówek, listów, paczek, lecz również usługi oszczędnościowe i ubezpieczeniowe. Dostawę przesyłek krajową typu door-to-door (takuhaibin 宅配便) poza pocztą obsługują również inne firmy, np.: Yamato Transport, Sagawa Express, Nittsu.

Budynek urzędu pocztowego, jak i japońską skrzynkę pocztową bardzo łatwo rozpoznać, ponieważ symbol poczty przypomina dużą literę T z podwójną kreską poziomą. Małe urzędy pocztowe czynne są tylko w dni powszednie w godzinach 9:00-17:00. Większe urzędy otwarte są zwykle do godz. 19:00 w dni powszednie oraz soboty i niedziele. Skrzynki pocztowe są czerwone i często posiadają dwa otwory, lewy jest na korespondencję krajową, prawy na pozostałe listy, przesyłki zagraniczne i ekspresowe.

Poczta

W większości urzędów ulokowane są bankomaty zwane ATM z angielskim menu użytkownika. Z ponad 20.000 bankomatów  można wypłacać gotówkę przy użyciu karty kredytowej i debetowej wydanej poza Japonią (Visa, MasterCard, Maestro, Cirrus, American Express, JCB). Jednak w mniejszych placówkach bankomaty ATM z reguły nie akceptują płatności kartą wydaną poza granicami Japonii.

Na poczcie głównej (Tokyo Central Post Office,  Tokyo International Post Office) znajdziemy stanowisko anglojęzyczne, z którego możemy nadać przesyłkę zagraniczną. Urzędnik zważy i ostempluje list, a jeśli powiemy „ekspres” zostanie on wysłany najszybszą możliwą opcją i w dodatku będzie podlegać kontroli. Znaczki pocztowe możemy kupić nie tylko na poczcie, ale także w sklepach z artykułami pierwszej potrzeby i w większości hoteli. Wysłanie kartek pocztowych czy listów możemy bez obaw powierzyć również recepcji hotelowej. Poczta japońska działa bardzo sprawnie, kartki czy listy znajdą się u polskiego adresata po 4 -5 dniach, a paczki pocztowe nawet po 2 tygodniach, o ile nie wybierzemy opcji wysyłania drogą morską – wtedy paczka dojdzie do adresata po 2-3 miesiącach, jednak jest to najtańsza opcja.

Przez stronę internetową japońskiej poczty można również zamówić odbiór przesyłki z domu, co jest bardzo przydatną możliwością, gdy na przykład podczas wycieczki kupimy zbyt dużo rzeczy i nie zmieszczą nam się w limicie bagażowym. Pracownik poczty przychodzi w określonej godzinie do naszego mieszkania, waży paczkę i pobiera opłatę za wysyłkę.

Japoński adres

Z wyjątkiem głównych dróg, japońskie ulice nie posiadają nazwy. Miasta i miasteczka dzielą się na dzielnica, poddzielnica, numer domu i numer mieszkania. Jeszcze bardziej komplikuję sprawę fakt, że domy nie są numerowane według geograficznej kolejności, a według porządku czasu zbudowania.

Japoński adres zaczyna się od kodu pocztowego, województwa (prefecture, jap. ken 県), miasta, dzielnica oraz imię i nazwisko odbiorcy. Jeżeli adres jest pisany po angielsku, zaczyna się od imienia i nazwiska odbiorcy i kończy się na województwie i kodzie pocztowym.

Objaśnienie pisania adresu:

1 – symbol poczty- poprzedza kod pocztowy.
2 – kod pocztowy- składa się z 7 cyfr.
3 – nazwa województwa
4 – miasto, dzielnica
5 – dzielnica, wieś
6 – numer poddzielnicy (5), numer bloku (2), numer budynku (1)
7 – nazwisko
8 – imię
9 – tytuł: Pan lub Pani.

Japońskie adresy mogą również być pisane w pionowych kolumnach, z prawej do lewej strony.