Pociągi w Japonii

Japonia posiada niewiarygodnie rozbudowaną i sprawnie działającą sieć kolejową, która uważana jest za najlepszą na świecie. Jest to najłatwiejszy sposób podróżowania, gdyż kolej łączy wszystkie największe japońskie miasta. Obcokrajowiec bez trudu może korzystać z japońskich kolei: nazwy kierunków na elektronicznych tablicach, zapowiedzi odjazdów i przyjazdów podawane są również w języku angielskim, a personel zawsze służy pomocą.

JR- mapa

Głównym przewoźnikiem w Japonii jest należąca do Państwa Grupa JR. Do firmy należy 70 % japońskiej sieci kolejowej, pozostałe 30 %- do prywatnych przewoźników. Grupa składa się z 6 regionalnych spółek pasażerskich: JR Hokkaido, JR East, JR Central, JR West, JR Shikoku i JR Kyushu oraz 1 spółki przewozów towarowych- JR Freight. Wspólnie spółki obsługują sieć kolejową połączeń miejskich, regionalnych, międzynarodowych, pociągów nocnych oraz pociągów Shinkansen.

JR_Central_Shinkansen

Shinkansen są to pociągi poruszające się z bardzo dużą prędkością- do 320 km/h. Znane są ze swojej punktualności, komfortu (siedzenia tylko prodzem do kierunku jazdy, ciche), bezpieczeństwa (w historii shinkansen brak śmiertelnych wypadków). Shinkansen poruszają się po torach wybudowanych i użytkowanych tylko przez shinkansen. Pociągi shinkansen posiadają 2 klasy (Ordinary i Green Class), są oznaczone czy jest to pociąg z miejscami rezerwowanymi, czy nie (podobne oznaczenia występują na informacyjnych tablicach elektronicznych). Opłata za rezerwację uzależniona jest od sezonu, a posiadacze Japan Rail Pass mogą jej dokonać bezpłatnie. Rezerwację można zrobić na 1 miesiąc wcześniej na głównej stacji JR w kasie, za pomocą automatu na stacji JR lub przez internet. Jeżeli chcemy korzystać z internetu w shinkansen musimy przed wejściem do pociągu wykupić specjalny bilet na korzystanie z internetu. Jeżeli chodzi o jedzenie, możemy skorzystać jedynie z wózków wyposażonych w przekąski, które podróżują po pociągach.

Najtańszym rozwiązaniem umożliwiającym poruszanie się japońską koleją jest zakup tzw. Japan Rail Pass. Zakupu promesy można dokonać wyłącznie poza granicami Japonii. Po przyjeździe okazując promesę  i paszport wymieniamy ją na JRP. Wymiany dokonujemy w biurach (http://www.japanrailpass.net/eng/en009.html). Najlepiej zrobić to zaraz po przylocie na lotnisku. Japan Rail Pass może być wystawiony na 7 (Ordinary: 33,610 jenów, Green: 44,810 jenów), 14 (O: 52,960 jenów, G: 72,310 jenów), i 21 dni (O: 66,200 jenów, G: 91,670 jenów).

Japan Rail Pass uprawnia do nieograniczonych przejazdów pociągami JR (w tym także shinkansenami, oprócz Nozomi, limited express, express), sprzężonymi z nimi autobusami i promami, a także pociągami N’EX z lotniska Narita do Tokio.  Posiadacz Japan Rail Pass są uprawnieni również do zniżek w hotelach partnerskich.

Więcej szczegółów na stronie internetowej: Japan Rail Pass.