Kolejna część artykułu o przyborach kuchennych powszechnych w domach japońskich a nieznanych u nas.
pałeczki do gotowania
菜箸 (さいばし, Saibashi) to pałeczki, których wielkość zaczyna się od 30 cm. Używane są do manewrowania jedzeniem podczas gotowania jedną ręka. Zazwyczaj pałeczki te zrobione są z drewna bambusowego i moga być związane ze sobą sznureczkiem przy „uchwycie”. Do smażenia w głębokim oleju używa się pałeczek o drewnianym „uchwycie” i metalowej końcówce.
Porównanie Saibashi ze zwykłymi pałeczkami (wikipedia.com)
Drewniana pokrywka
落し蓋 (おとしぶた, Otoshi buta) czyli tłumacząc dosłownie opadająca pokrywka. Pokrywa pływa w naczyniu na płynie utrzymując dzięki temu stałe ciśnienie i nie pozwalając na to aby płyn wrzał dużymi bąbelkami. Przed użyciem taką pokrywkę namacza się w wodzie aby nie zaabsorbowała płynu z potrawy i nie przeniosła potem smaku z niego na kolejną potrawę. Często zamiast drewnianej pokrywki używa się po prostu folię aluminiową.
ryżowa szpatułka
杓文字 (しゃもじ, shamoji) duża, płaska, drewniana łyżka używana we wschodniej Azji do mieszania oraz nakładania ryżu. Dawniej shamoji były głównie wykonane z drewna bambusowego, obecnie często mozemy spotkać plastikowe szpatułki. Rzadko spotykane są metalowe shamoji ponieważ metal łatwiej uszkadza ziarenka ryżu oraz tradycyjne naczynie do mieszania 半切 (はんぎり, hangiri). Szpatułką tą wmiejszuje się ocet do ryżu na sushi.
przyrząd do usuwania łusek
鱗取 (うろことり, urokotori) to przyrząd dzięki któremu usuniemy łuski z ryby przed jej ugotowaniem. Zamiast tego przyrządu możemy spróbować naszych sił w zdejmowaniu łusek nożem, jest to jednak trudniejsze i łatwiej można uszkodzić mięso ryby.
miska do ryżu.
Tak jak mogliście przeczytać w opisie szpatułki, tradycyjna miska do ryżu nazywa się 半切 (はんぎり, hangiri) bądź czasem 飯台 (はんだい, handai). Budową przypomina płaską beczkę. Posiada okrągłe płaskie dno i relatywnie niskie jak na średnice podstawy, ściany boczne. W domach, jeśli już, zazwyczaj są używane hangiri o średnicy 30 cm, w restauracjach oczywiście większe. O ile shamoji jest powszechne w domach japońskich (bo nawet z maszyny do gotowania ryżu nakłada się ryż przy użyciu szpatułki) tak hangiri nie jest tak powszechne.
W kolejnej części będziecie mogli przeczytać o nożach. Są one ważnym elementem kuchennych zabaw i szaleństw w kraju kwitnącej wiśni.