Ciekawe japońskie festiwale

 

W Japonii dorocznie odbywają się liczne festiwale związane z tradycyjnymi świętami . Jednym z głównych punktów festiwali jest dźwiganie ciężkich, ogromnych ołtarzy. Czasami niosący taki ołtarz muszą dodatkowo zgodnie i z radością podskakiwać w rytm bębnów. Organizowanie festiwali jest związane z tradycją nakazującą zaprosić bóstwa, aby z nimi obcować i je ugościć. Barwne procesje odbywają się w Kioto z okazji święta Gion, czy w Nagasaki z okazji święta Okunichi.

Aoi-matsuri – festiwal kwiatów aoi, odbywa się w Kioto w dniach od 2 do 15 maja. Momentem kulminacyjnym jest procesja prowadzona przez trakt łączący pałac cesarski ze świątyniami, w której bierze udział świta cesarska w tradycyjnych strojach. Procesję otwiera lakowany wóz na kołach o średnicy 2 m, przybrany kwiatami i ciągnięty przez czarne woły.

Daimonji-matsuri – obchodzony jest 16 sierpnia w Kioto. Odbywa się na zakończenie obrzędów ku czci zmarłych. Na górach wokół Kioto rozpalane są ogromne ogniska, widoczne w całym mieście.

Bon-matsuri – trwa od 17 do 24 sierpnia. Jest to święto ku czci zmarłych. Wierzy się, że w tym okresie duchy zmarłych wracają do rodzinnych stron. Organizowane są parady halabard – hoko (wozy festiwalowe zdobione akcesoriami świątynnymi i dziełami sztuki, o wysokości 10 m z kilkudziesięcioosobową załogą ubraną w uniformy).

Jidai-matsuri – festiwal wieków, organizowany w Kioto w dniu 22 października. Występuje procesja, którą otwierają oddziały wojska z okresu Meiji, a zamykają dworzanie i łucznicy z okresu Heian, gdyż porządek chronologiczny jest odwrócony.

Wiele świąt w Japonii ma związek z uprawą ryżu. Takim świętem są m. in. noworoczne obrzędy shintoistyczne, w czasie których wierni proszą boga o obfite plony w nadchodzącym roku. Przy okazji festiwali są organizowane różne zabawy sportowe (np. przeciąganie liny).