Rinpa

 

Rinpa jest kierunkiem w sztuce dekoracyjnej, głównie w malarstwie, rozwijającym się w okresie od XVII do XIX wieku. Współtwórcami kierunku rinpa byli Hon’ami Koetsu oraz Tawaraya Sotatsu.

Tawaraya Sotatsu – właściwe nazwisko Nonomura (1576-1643), malarz japoński, współtwórca kierunku rinpa.
Tawaraya umiejętnie kontrastował plamy koloru z czarnym tuszem. Unikał ostrych konturów i prostych linii. Jego obrazy charakteryzuje duża subtelność i dekoracyjność. Tawaraya często wykonywał sceny do dzieł literatury, m. in. namalował scenę rozdziału „Miotsukushi” z „Genji-monogatari”. Najsłynniejszym jego dziełem są parawany w klasztorze Sanboin w Kioto, które mają rangę skarbu narodowego. Parawany te zawierają scenki wykonane przy użyciu bogatych kolorów.

Ogata Korin (1653-1716), malarz, ceramik, jeden z twórców kierunku rinpa. Ogata wypracował własny styl malarstwa dekoracyjnego oparty na stylu malarstwa yamatoe (rodzimego) wzbogaconym o własne elementy kolorystyki i kompozycji. Często używał złotego i srebrnego koloru, mieszając je z mokrym tuszem. Ogata w większości malował pejzaże, sceny rodzajowe oraz sceny z literatury klasycznej.

Parawan ”Kwitnące śliwy” należy do jego najsłynniejszych dzieł (ma rangę skarbu narodowego). Przedstawia on kontrastujące ze sobą dwie śliwy, z których jedna ma białe kwiaty, druga czerwone.