Japońskie amulety omamori お守り

W przeciwieństwie do Polaków, Japończycy powszechnie uważani są za niezbyt religijny naród. W Japonii religia występuje najczęściej w postaci rozbudowanego rytuału towarzyszącego kluczowym wydarzeniom w życiu jednostki (tzw. obrzędy przejścia), a większość mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni traktuje przynależność do organizacji wyznaniowych dość swobodnie, czego dowodem są badania statystyczne, które od lat niezmiennie wykazują, że na Wyspach Japońskich zamieszkuje więcej wyznawców różnych religii niż samych Japończyków.

To jedynie pozorna sprzeczność – zjawisko to wynika z faktu, że większość respondentów deklaruje się jednocześnie jako wyznawcy rodzimego kultu shintō (dosł. „droga bóstw”) jak i napływowej religii – buddyzmu. Między wymienionymi wierzeniami panuje harmonia i swoisty podział funkcjonalny – domeną shintoizmu są wydarzenia pomyślne (narodziny potomka, osiąganie kolejnych progów dzieciństwa – 3, 5, 7 lat i dojrzałości w wieku 2o lat oraz ślub), natomiast buddyzmu – smutne uroczystości, jak np. pogrzeby.

Zarówno w świątyniach buddyjskich jak i w chramach shintoistycznych sprzedawane są amulety ochronne (jap. omamori). Pierwotnie wykonywane były z papieru lub kawałka drewna, współcześnie często zamykane są w woreczku z ozdobnego brokatu. Przedmioty te mają zapewnić przychylność bóstw i ochronę, a ich rodzaje wiernie oddają pragnienia i potrzeby Japończyków.

Najpopularniejsze amulety

kōtsū-anzen 交通安全 (bezpieczeństwo na drodze) – dla kierowców i podróżników,


yaku-yoke 厄除 (ochrona przed złymi mocami),

yaku-ookunitama-004
kaiun 開運 (sprzyjająca fortuna),


gakugyō-jōju 学業成就 (postępy w nauce) – popularne zwłaszcza wśród studentów w okresie egzaminów wstępnych,


shōbai-hanjō 商売繁盛 (powodzenie w interesach, rozkwit handlu), zwykle mają kolor złota, czyli symbol pieniędzy,


en-musubi 縁結び (dosł. „zawiązanie więzi”) – znalezienie życiowego partnera i powodzenie w związku, zawarcie małżeństwa,

42d63306a18fc4958b52037cd56ddeb9
anzan 安産 (łatwy/bezpieczny poród) – ochrona dla kobiet spodziewających się dziecka w okresie ciąży i porodu,

img-120111845-0001
kanai-anzen 家内安全 (bezpieczeństwo ogniska domowego) – harmonia rodzinna i rozkwit rodu.

kenkou
Zakup amuletu jest formą finansowego wsparcia chramu bądź świątyni przez wiernych. Jednak warto zaznaczyć, że nabyć je mogą także turyści, a sprezentowanie amuletu innej osobie jest często spotykaną praktyką. Zatem omamori mogą być oryginalnym prezentem przywiezionym bliskim lub przyjaciołom z wojaży po Japonii. Są bardzo estetyczne, niewielkie i lekkie, a do tego niosą życzenia pomyślności z dalekiego kraju.

 

źródła zdjęć: saijojinja.or.jp, omairibiyori.com600, tsukudo.jp, shirahata-jinja.jp, yakuyoke-yakubarai-jinja.com, rokaru.jp