Cudowna śliwka umeboshi 梅干し 

Mieliście okazję spróbować kiedyś umeboshi (梅干し)? To kwaśny, suszony owoc – po angielsku określany słowem plum, stąd w języku polskim funkcjonuje często jako śliwka, chociaż w rzeczywistości bliżej mu do moreli. 

Tradycja robienia i spożywania umeboshi sięga naprawdę dawnych czasów – uważa się, że już w okresie Heian 平安時代 (794-1185) cesarz był w stanie wyleczyć się z epidemii, pijąc herbatę parzoną z wodorostów, umeboshi i kombu. Pierwotnie więc umeboshi pełniło przede wszystkim rolę lekarstwa dla arystokracji. Stosowanie umeboshi w celu leczenia chorób rozprzestrzeniło się później również wśród kasty wojskowej w okresie Kamakura 鎌倉時代 (1185-1333). Podczas okresu wojen domowych Sengoku 戦国時代 (1467-1603) umeboshi było używane na polu bitwy jako poręczne antidotum i źródło pożywienia. Mówi się, że każdy samuraj wyruszył na wojnę z umeboshi wiszącym na pasku. W okresie Edo 江戸時代 (1603-1868) wzrosła  popularność uprawy śliwek, w związku z czym nawet zwykli ludzie zyskali do nich dostęp. Zaczęli oni marynować je w domach i w ten sposób umeboshi stopniowo stało się tradycyjnym japońskim jedzeniem, którym jest po dziś dzień.

Świeża ume to bardzo kwaśny owoc, która poddana procesowi marynowania w soli zyskuje jeszcze wyraźnie słony posmak. Zastosowanie umeboshi w kuchni jest niezwykle szerokie. Ponieważ wzmacnia smak, dodaje się ją do gotowania. Popularne są także onigiri z umeboshi, a czasami może stanowić samodzielny dodatek do drinków. 

Umeboshi od dawna jest obiektem zainteresowań badaczy, gdyż nie ma wątpliwości, iż ma bardzo duże lecznicze działanie. Poleca się ją szczególnie w przypadku zmęczenia, zatrucia pokarmowego, udaru słonecznego, biegunki, choroby lokomocyjnej, bólów głowy i kaca.  Dodatkowo  w 1950 r. doktor Kyo Sato z Uniwersytetu Hirosaki sporządził z umeboshi antybiotyczny wyciąg, za pomocą którego zwalczył dyzenterię i gronkowca, natomiast w 1968 r. wyizolowano z umeboshi składnik, który na bakteriobójcze działanie na zarazki gruźlicy!

Z czego składa się umeboshi? To przede wszystkim białko, minerały i tłuszcz, ale także duża ilość wapnia, żelaza, potasu i fosforu. Umeboshi zawiera również kwasy organiczne (kwas cytronowy i kwas fosforowy), które nie rozkładają się w procesie marynowania, natomiast wspomagają one wchłanianie minerałów.

Źródło zdjęć: naturallysavvy.com