Jak zostać nauczycielem angielskiego w Japonii?

Nie jest tajemnicą, że Japończycy mają duże zapotrzebowanie na nauczycieli angielskiego w swoim kraju. Sposób nauczania języka obcego w szkołach często sprowadza się jedynie do zapamiętywania słówek i formułek gramatycznych, ale umiejętności swobodnego porozumiewania się, szczególnie konwersacji, pozostają na dość niskim poziomie. Dla wielu osób marzących o tym, żeby zamieszkać w Japonii, są to jednak dobre wieści. Szczególnie teraz, ze zbliżającymi się igrzyskami olimpijskimi Tokio 2020, wzrasta zapotrzebowanie na nauczycieli angielskiego. Żeby dostać taką posadę w Japonii, wcale nie trzeba być native speakerem! Od czego jednak zacząć? Jakie wymogi trzeba spełnić i jak znaleźć posadę nauczyciela w tak odległym kraju? To proste – wystarczy zacząć od przeczytania naszego poradnika!

1. Dla kogo ta praca?

Przede wszystkim należy sobie zadać bardzo ważne pytanie: czy chcę pracować z dziećmi? Nie każdy ma na tyle cierpliwości i determinacji, żeby z radością oddać się nauczaniu dzieci z zupełnie innego kręgu kulturowego. Jeśli jednak jesteś przekonany, że świetnie się sprawdzisz w tej roli, to śmiało!
Jeżeli chodzi o osoby, dla których angielski nie jest językiem ojczystym, nie ma możliwości nauczania angielskiego w państwowej szkole, o ile nie pochodzi się z kraju nieobjętego umową JET z Japonią. Niestety Polska na chwilę obecną nie uczestniczy w tym programie. Nie ma jednak powodów do zmartwień – pozostaje jeszcze posada w prywatnych szkołach języka angielskiego zwanych eikaiwa 英会話.
Wymogi różnią się w zależności od szkoły, do której się aplikuje, jednak podstawowe wymagania to:

  • wyższe wykształcenie (najlepiej lingwistyczne)
  • certyfikat potwierdzający znajomość języka angielskiego (np. TEFL)
  • nienaganna znajomość i wymowa języka angielskiego
  • odłożone pieniądze na początek życia w Japonii

Aby podjąć pracę w Japonii, potrzebna nam będzie wiza pracownicza. W zdobyciu jej może nam pomóc nasz przyszły pracodawca. Jest to dość kosztowne przedsięwzięcie, dlatego warto poszukać posady w większej firmie, która ma liczne filie i będzie ją stać, aby wyrobić dla nas wizę.

Oczywiście można też polecieć do Japonii i szukać pracy już na miejscu, jednak należy wtedy mieć odłożone pieniądze na 2-3 miesiące życia i pobytu w Japonii.

Po dokładnym przemyśleniu, sprawdzeniu podstawowych wymogów i rozbiciu świnki-skarbonki wszystko się zgadza? Świetnie, w takim razie czas zacząć konkretne poszukiwania!

2. Research

Po dokładnym przemyśleniu, sprawdzeniu podstawowych wymogów i rozbiciu świnki-skarbonki wszystko się zgadza? Świetnie, w takim razie czas zacząć konkretne poszukiwania! Najpierw jednak warto głęboko przemyśleć wybór miejsca i miasta, w jakim chcielibyśmy poszukać pracy jako nauczyciel angielskiego. Pewnie wielu z Was najchętniej zamieszkałoby w Tokio, ale trzeba liczyć się z wysokimi kosztami wynajmu  mieszkania, tłokiem w komunikacji miejskiej i wydłużonym czasem i kosztem dojazdu do pracy. Jeżeli życie w bardzo wielkim mieście trochę cię przeraża, warto wziąć pod uwagę nauczanie w mniejszej miejscowości, gdzie życie płynie wolniej, mniej stresująco i będziemy mieli możliwość stworzenia bliższych więzi z lokalną społecznością.
Po takich przemyśleniach i researchu dotyczącego częstotliwości występowania trzęsień ziemi w poszczególnych regionach (to ważne dla nas, obcokrajowców, niedostosowanych do takich zjawisk) wystarczy wpisać wy wyszukiwarkę magiczną frazę „teach English in Japan” i przejrzeć wyniki.

3. Dokumenty i rozmowy kwalifikacyjne

Po kontakcie z wybraną szkołą językową (zwykle pierwszym krokiem jest wypełnienie i odesłanie internetowego formularza) czekamy na kontakt i dalsze instrukcje. Po odbyciu rozmowy kwalifikacyjnej (oczywiście z użyciem najnowszych technologii, czyli zwykle przez Skype) dostaniemy informację zwrotną, jaki jest wynik rekrutacji oraz jakie dokumenty trzeba przygotować.

4.Gratulacje!

Właśnie jesteś o krok bliżej pracowania w Japonii! Trzymamy kciuki!

 

źródło zdjęcia: irasutoya.com