Japoński Nowy Rok – お正月

Japoński Nowy Rok (Oshōgatsu san-ga-nichi お正月三が日- dosłownie „trzy dni stycznia”) to oficjalne święto państwowe w Japonii obchodzone w dniu 1 stycznia. Przez trzy pierwsze dni w roku wszystkie urzędy i firmy państwowe są zamknięte, choć wszystkie obchody noworoczne kończą się dopiero 14 stycznia. Oshōgatsu to okres zabawy i spotkań z bliskimi, ale i czas na zakończenie starych spraw, rozpoczęcie życia od nowa i zapewnienie sobie szczęścia w nowym roku.

W Noc Noworoczną, którą zgodnie z tradycją powinno spędzić się z rodziną, Japończycy odwiedzają świątynie, gdzie kulminacyjnym wydarzeniem jest 108 uderzeń świątynnych dzwonów (joya-no kane). Ich bicie ma wypędzić stary rok, uwolnić ludzi od grzechów i dać im nową nadzieję. Nowy Rok należy rozpocząć od obejrzenia pierwszego wschodu słońca nad brzegiem morza (hatsu – hinode). Jak głosi tradycja, ten wschód jest zapowiedzią jaki ma być najbliższy rok.

Noworoczny Poranek rodziny spędzają na wspólnych modlitwach przed domowymi ołtarzami, w czasie których podejmują noworoczne postanowienia i wypowiadają życzenia. Na śniadanie podawana jest specjalna zupa z kleistymi ciastkami ryżowymi, później w gronie rodzinnym wypija się specjalny rodzaj sake, który gwarantuje długowieczność. To w noworoczny poranek roznoszone są kartki z życzeniami. To także dzień, w którym odwiedza się świątynie.

Świąteczne obchody Nowego Roku kończą się dopiero 14 stycznia. W tym dniu palone są w ogniskach ozdoby. Ludzie świętują przy muzyce, śpiewie i jedzeniu. 14 stycznia uważany jest także za najlepszy dzień do zawierania umów przedmałżeńskich.

Źródła zdjęć: greentour-kyoto.net