Święto początku państwa japońskiego – Kenkoku-kinenbi 建国記念日

Rocznica Założenia Cesarstwa Japońskiego (jap. Kenkoku-kinenbi 建国記念日) – jest to święto narodowe obchodzone corocznie 11 lutego. Ta data, zgodnie z tradycją jest datą założenia Japonii przez cesarza Jimmu w 660 p.n.e.

Początkowo święto to przypadało na Nowy Rok (w kalendarzu księżycowo-słonecznym). Datę tę ustalono na podstawie najstarszej japońskiej kroniki, Nihonshoki, według której pierwszy cesarz Jimmu wstąpił na tron „pierwszego dnia pierwszego miesiąca”.

W okresie Meiji rząd japoński wyznaczył dzień jako święto narodowe. Zbiegło się to z przejściem od kalendarza księżycowo-słonecznego do kalendarza gregoriańskiego w roku 1873. Wtedy to święto zostało przesunięte na dzień 11 lutego.

Święto to w swojej pierwotnej formie nazywane było Dniem Cesarstwa (jap. Kigensetsu 紀元節). W latach 1872-1948 było jednym z najhuczniejszych japońskich świąt państwowych. Po II wojnie światowej zmieniono jego nazwę na obecną – Kenkoku-kinenbi. Jego współczesne obchody nie są aż tak huczne, jednak tradycyjnie wywieszane są japońskie flagi oraz organizowanie pochody.

źródło zdjęć: irugijinjya.jp, iroha-japan.net