Rodzaje japońskich mięczaków

Japońska kuchnia słynie z wykorzystania niemal wszystkich dóbr, jakie oferuje ocean. Oprócz glonów, których najpopularniejsze rodzaje już przedstawiliśmy, każdy smakosz (lub po prostu osoba odwiedzająca Japonię) powinien zaznajomić się również z kilkoma rodzajami japońskich owoców morza, a dokładniej skorupiaków.

Kaki カキ, 牡蠣

Kaki, czyli np. ostrygi, są często spotykane w Japonii i podawane na przeróżne sposoby, na przykład na surowo z cytryną, smażone w głębokim tłuszczu (kaki furai), grillowane lub duszone w zupach i gulaszach. Dwa najpopularniejsze rodzaje kaki w Japonii to magaki (真牡蠣) i  iwagaki (岩牡蠣), przy czym te drugie są droższe ze względu na naturalną metodę połowu i przez to ograniczoną ilość. Magaki najlepiej spożywać między listopadem a marcem, aby uniknąć zatrucia bakteriami, które mogłyby namnożyć się w cieplejszej (letniej lub wiosennej) wodzie. Z kolei iwagaki są najlepsze latem, w czerwcu i lipcu.

Awabi あわび

Awabi to typ mięczaka, który jest aktywny w nocy, a chowa się w piasku i skałach w ciągu dnia. Na świecie można znaleźć ponad 100 rodzajów awabi, jednak w Japonii zamieszkuje około 10. Wśród nich najpopularniejsze są kuro awabi  (黒あわび), megai awabi (めがいあわび), ezo awabi (えぞあわび) i madaka awabi (まだかあわび). Kuro awabi uważany jest za gatunek najwyższej jakości, dlatego też jego cena jest najwyższa.

Hamaguri はまぐり

Hamaguri najczęściej przyrządza się grillowane. Jest bardzo prosty sposób, jak poznać, czy w ten sposób przygotowane hamaguri są już gotowe – otwierają się wtedy z głośnym dźwiękiem. Wtedy można je polać odrobiną sosu sojowego, a po lekkim przestygnięciu delektować się wyjątkowym, morskim smakiem.

Asari アサリ

Asari są bardzo popularnym gatunkiem jadalnych mięczaków w Japonii. Można je znaleźć na przykład w zupie miso. Żyją na głębokości około 10 metrów. Sezonem na asari jest wiosna (od marca do maja) i jesień (od września do października). Skorupki tych mięczaków mają bardzo ciekawe wzory, z których każdy jest wyjątkowy.

Hotategai ホタテ貝

Hotategai, czyli przegrzebki, zwane również małżami św. Jakuba, potrzebują ściśle określonej temperatury wody – od 5 do 19 stopni Celsjusza. Większość przegrzebek w Japonii jest hodowana na Hokkaido oraz w prefekturze Aomori, lub naturalnie poławiana z Morza Ochockiego lub wschodniego Hokkaido. Można je spożywać na różne sposoby – grillować z masłem, używać jako składnik sushi, podawać jako sashimi lub wykorzystać do zupy.

 

źródła zdjęć: yokoso-japan.jp, kenkoukazoku.info, welq.jp, tabi-labo.com, anaimages.com