Tradycja czy obowiązek? Kartki noworoczne nengajō 年賀状

W zachodniej kulturze, mimo postępu technologicznego i wszechobecnego internetu, wciąż można spotkać się z tradycją wysyłania kartek świątecznych tradycyjną pocztą. W Japonii zwyczaj ten jest traktowany o wiele bardziej poważnie. Kartki noworoczne, ponieważ z tej okazji Japończycy składają sobie życzenia, wysyłają dosłownie wszyscy – zarówno rodziny, znajomi, jak i firmy.

Co to jest nengajō 年賀状

Kartki noworoczne, zwane po japońsku nengajō 年賀状 są wysyłane tak, aby doszły do adresatów dokładnie 1 stycznia. W związku z tym poczta stara się szybciej realizować takie przesyłki – trzeba jedynie oddać pocztówkę od połowy do końca grudnia i oznaczyć na kartce napisem nengajō. W przeciwieństwie do znanych w Polsce i ostatnio popularnych składanych kartek wysyłanych w kopertach, nengajō mają zwykle format pocztówki, na której z jednej strony jest grafika i życzenia, a z drugiej adres. Najczęściej w cenie kartki jest już opłata pocztowa i nie trzeba naklejać dodatkowego znaczka, co jest bardzo wygodnie w przypadku wysyłania wielu kartek.

Najczęściej spotykane na kartkach formułki z życzeniami to oczywiście swojskie „Szczęśliwego Nowego Roku” i „Mam nadzieję, że w przyszłym roku również będziemy przyjaciółmi”. Na takich kartkach pojawiał się motyw zwierzęcia, które patronowało następujący rok – 2018 to rok Psa.

Kiedy i komu wysłać?

Tradycyjnie Japończycy wysyłali noworoczne kartki z myślą o tym, aby poinformować rodzinę, dalszych krewnych i dawno niewidzianych znajomych, że są zdrowi i mają się dobrze. Współcześnie chodzi o raczej o okazanie szacunku i złożenie życzeń, niż przypominanie o sobie. Kartki wysyła się rodzinie, znajomym, a firmy swoim partnerom i kontrahentom.

Bardzo ważne jest, aby kartka dotarła dokładnie w Nowy Rok i poczta obiecuje dostarczyć wszystkie kartki noworoczne dokładnie 1 stycznia, o ile tylko zostały wysłane w odpowiednim terminie i były opisane jako nengajō. Ostatnie tygodnie grudnia są dla japońskiej poczty niezwykle gorące i w tym okresie poczta musi korzystać z pomocy setek studentów, zatrudnianych w tym czasie na pół etatu.

Nie wypada wysyłać kartek z życzeniami noworocznymi do rodziny, która w odchodzącym roku straciła kogoś bliskiego. Taka rodzina informuje krewnych i znajomych za pośrednictwem specjalnej pocztówki o śmierci w rodzinie i prosi, aby nie wysyłać im życzeń noworocznych. Niewysłanie życzeń w takiej sytuacji jest okazaniem szacunku dla zmarłego i jego pogrążonej w żałobie rodziny.

Wysyłanie kartek tradycyjną pocztą jest o wiele bardziej pracochłonne niż kilka kliknięć myszką i masowe wysyłanie wirtualnych życzeń emailem. Być może właśnie dlatego Japończycy wciąż kultywują tę tradycję – ich kultura oparta jest na okazywaniu szacunku i myśleniu o drugiej osobie. Cóż może być lepszym dowodem na to, że ktoś o nas pamięta, niż wysłana do nas własnoręcznie napisana kartka z ciepłymi życzeniami?

źródła zdjęć: pripress.co.jp, photolibrary.jp