Reprezentacja Japonii w piłce nożnej mężczyzn

 

Narodowa drużyna piłkarska Japonii podlega Japońskiemu Związkowi Piłki Nożnej (JFA). Obecnie japońska reprezentacja jest jedną z najmocniejszych drużyn w Azji: kwalifikowała się do ostatnich 5 Mistrzostw Świata FIFA, zajęła 2 miejsce w Pucharze Konfederacji w 2001 r.  oraz rekordowo, wygrała 4 razy Puchar Azji!

Japoński zespół wystąpił po raz pierwszy na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1968 r. w Meksyku i od razu zdobył brązowy medal. Debiut na  Mistrzostwach Świata nastąpił dopiero 30 lat później. Obecnie trenerem  reprezentacji jest Alberto Zaccheroni. Kapitanem drużyny jest Yuji Nakazawa grający na pozycji środkowego obrońcy, który ma za sobą 85 występów w reprezentacji. Obecnie występuje w zespole Yokohama F. Marinos, podobnie jak drugi rekordzista w zakresie występów w reprezentacji- Shunsuke Nakamura (83 występy). Najbardziej popularnymi piłkarzami aktualnej kadry są:Keisuke Honda (występuje w CSKA Moskwa), Shinji Okazaki (grający 1. FSV Mainz O5) oraz Shinji Kagawa (występuje w Manchester United).

Zespół jest powszechnie określany  przez fanów i media jako Nippon Daihyo.  Posiada jeden z największych na świecie dochodów sponsorskich dla drużyny narodowej- ponad 84 mln PLN. Sponsorami reprezentacji są firmy m.in. Adidas, Kirin, Saison Card International, FamilyMart, JAL, Mitsui Sumitomo Insurance, Sony, Asahi Shinbun, Konami, Mizuho Financial i Audi.

Sukcesy reprezentacji Japonii w piłce nożnej mężczyzn:

RokTurniejWynik
1968Letnie Igrzyska Olimpijskie (Meksyk)3 msc.
1992Puchar Azji (Japonia)1 msc.
1996Puchar Azji (Emiraty Arabskie)5-8 msc.
2000Puchar Azji (Liban)1 msc.
2001Puchar Konfederacji (Korea Płd., Japonia)2 msc.
2002Mistrzostwa Świata (Korea Płd., Japonia)1/8 finału
2004Puchar Azji (Chiny)1 msc.
2007Puchar Azji (Indonezja)4 msc.
2010Mistrzostwa Świata (republika Południowej Afryki)1/8 finału