Najpopularniejsze dyscypliny japońskiego sportu

Obecnie w Japonii dwoma najpopularniejszymi dyscyplinami sportu są baseball oraz piłka nożna. Oczywiście tradycyjne dyscypliny sportu, czyli sumo, judo, kendo czy kyūdo również nie tracą na popularności.

baseball2 baseball1

Yakyū(野球) –  japoński baseball

Jako początkową datę japońskiego baseballa określa się 1873, kiedy Horace Wilson (Amerykanin), profesor Uniwersytetu Tokijskiego, zaczął ze swoimi studentami trenować ten sport na uczelni. W 1936 pierwszy sezon rozpoczęła profesjonalna Nippon Professional Baseball League, która grała, z roczną przerwą w czasie wojny, aż do 1950. Wtedy podzielono ją na dwie ligi: Central i Pacific League. Zawsze ich zwycięzcy spotykali się w Japan Series, aby grać do czterech zwycięstw o Mistrzostwo Japonii. Obecnie w ramach obu lig bierze udział po 6 zespołów. W Pacific League grają: Hokkaido Nippon Ham Fighters (Sapporo), Tohoku Rakuten Golden Eagles (Sendai), Seibu Lions (Tokorozawa), Chiba Lotte Marines, Orix Buffaloes (Osaka & Kobe) i Fukuoka Soft Bank Hawks. W Central League: Yomiuri Giants (Tokyo), Yakult Swallows (Tokyo), Yokohama Bay Stars, Chunichi Dragons (Nagoya), Hanshin Tigers (Nishinomiya), Hiroshima Toyo Carp. W nazwach drużyn jeden człon zajmuje zwykle nazwa sponsora. Trzy z ligowych zespołów są własnością linii kolejowych, dwa – koncernów prasowych. Pozostałe funkcjonują zwykle w oparciu o umowę z kilkoma firmami.

Poza klubami z zawodowych lig baseballa, w Japoniii bardzo popularne są też rozgrywki licealne i uniwersyteckie. W tych pierwszych bierze udział około czterech tysięcy drużyn ze wszystkich 47 prefektur kraju. Dwa razy do roku najlepsze z nich spotykają się na stadionie Koshien w prefekturze Hyogo by walczyć o mistrzostwo. Rozgrywki te są transmitowane przez publiczną telewizję NHK, a na miejsce wraz z zawodnikami przyjeżdżają rodziny i przyjaciele.

futbol1futbol2

Soccer(サッカー) – Piłka nożna

Piłka nożna w Japonii była znana  już w latach 20-tych XX wieku, jednak była bardziej popularna wśród dzieci i młodzieży, niż wśród dorosłych. Dopiero po 1968 roku, gdy podczas igrzysk olimpijskich w Meksyku japońska drużyna piłki nożnej zdobyła brązowy medal, piłka nożna stała się niezwykle popularna. Narodowa drużyna piłkarska Japonii grała na ostatnich 5 mundialach oraz czterokrotnie wygrała Puchar Azji.