Ciekawostki o ruchomych schodach

W Japonii w różnych miejscach znajdziemy dużo małych ruchomych schodów. Przez małe mam na myśli takie, których długość nie jest nawet całym piętrem. Tak bardzo jak takie leniuchy jak ja mogą z tego skorzystać, jest to też wygodne rozwiązanie dla starszych osób.

Pierwsze ruchome schody powstały w Japonii w 1914 roku (dla porównania w Polsce pierwsze schody ruchome zbudowano w 1949). W owym roku schody zostały zainstalowane w dwóch miejscach. Pierwszym miejscem był dom towarowy w Mitsukoshi w Nihonbashi. Drugim miejscem była ekspozycja Taisho w parku Ueno w Tokio. Co ciekawe aby użyć tych drugich trzeba było uiścić drobną opłatę 10 yen.

W Japonii znajdują się także najkrótsze ruchome schody na świecie. Znaleźć je możemy w Kawasaki, w piwnicy na poziomie B2, w domie handlowym More’s. Schody te mają zaledwie 83 cm długości czyli 5 schodków. Co może się wydać jeszcze ciekawsze schody te pomagają w zejściu, wchodzi się normalnymi schodami.

Pomimo iż w Japonii jest ruch lewostronny nie wszędzie na ruchomych schodach Japończycy stoją po lewej stronie schodów. Czasemn stoją po prawej aby spieszące się osoby mogły wygodnie przejść. Po prawej stronie schodów stoimy w Osace, Narze, Wakayamie oraz Hyogo. W Osace na zbudowanych na stacji Umeda schodach ogłoszono, że osoby stojące powinny znajdować się po prawej stronie a lewą zostawić dla tych, którzy idą. Zasada ta powstała podobno na wzór ruchu nas chodach w Londynie. Ponadto w trakcie Osaka Expo wprowadzono zasadę stania po prawej stronie ze względu na europejskich obcokrajowców, aby nie gubili się i nie czuli zmyleni.