Japońskie ciekawostki

 
Pałeczki 

Japończycy używają zamiast sztućców pałeczek. Potrafią nimi bardzo sprawnie i szybko uporać się z każdą potrawą. Ważne jest aby z jednej miseczki nie jadły pałeczkami jednocześnie dwie osoby, ponieważ kojarzy się to z obrzędem ceremonii pogrzebowej kiedy kilka osób przenosi pałeczkami resztki kości ludzkich do urny z prochami. Pałeczki uważane są w Japonii za swojego rodzaju świętość.

Koban- japoński policyjny box

Taki punkt policyjny znajduję się przed każdym dworcem kolejowym przy wyjściach z metra. Japońscy policjanci bardzo chętnie wskazują właściwą drogę.

Pachinko

Pachinko to japońska gra losowa ciesząca się dużą popularnością. Gra się w nią na specjalnym automacie, który w dzisiejszych czasach jest sterowany już komputerem. Gra polega na trafianiu kulką do specjalnych otworów. po każdym trafieniu z automatu wylatują metalowe kulki, które zbiera się do specjalnych koszy. Oficjalnie kulki można wymienić tylko na drobne gadżety, a nieoficjalnie niedaleko salonów pachinko znajdują się budki, które wymieniają metalowe kulki na pieniądze..

Manga
To japoński komiks, który cieszy się ogromną popularnością w japońskim społeczeństwie. Mangi czytają dzieci, młodzież i dorośli. Tematów mang jest całe mnóstwo. Mangi czyta się szybciej i o wiele łatwiej niż książki.

Japońskie automaty
W Japonii w automatach można kupić bardzo wiele ciekawych rzeczy: przede wszystkim oferowane są przeróżne napoje: cieple, zimne, mrożone, lodowe, jedzenie, papierosy, słodycze.. Nieco rzadziej można spotkać automaty sprzedające kwiaty, ubrania, bieliznę damską.

Love Hotel
W Japonii pełno jest hoteli zwanych Love Hotelami, do których przychodzą najczęściej pary aby móc zażyć nieco intymności. Takiego typu hotele są wyposażone w szczególny sposób, np. znajdują się w nich okrągłe obrotowe łóżka lub zainstalowane są w nich specjalne głośniki, z których wydostaje się muzyka, do której rytmu wibruje całe łóżko. A w bardziej luksusowych Love Hotelach można nawet znaleźć w pokoju mały basen.

Hotel kapsułkowy
W Japonii zwykle hotele są bardzo drogie, istnieja jednak specjalne hotele kapsułkowe, w których pomieszczenia mają ksztalt kapsułki. Wielkość takiego pomieszczenia pozwala tylko na wejście i położenie się. W kapsułkach zainstalowane są telewizory. Hotele tego typu są tańsze od normalnych hoteli z pokojami, dlatego biznesmeni, ktorzy nie zdążli na ostatni pociąg lub Ci, którzy przyjechali ma krótką delegację decydują się często na tańszy nocleg. Łazienki są zbiorowe.

Kotatsu – stolik z ogrzewaniem
Kotatsu to specjalny niski japoński stół z zamontowanym pod spodem piecykiem i kołderką przymocowana do blatu, którą przykrywa się nogi. Japończycy używają kotatsu, gdy zaczynają się jesienne chłody.

Plastikowe menu
W prawie każdej japońskiej restauracji znajduje się na wystawie plastikowe menu. Nie musisz znać japońskiego abyś mógł wybrać i zamówić dla siebie jakieś danie. Każda potrawa jest zaprezentowana w formie sztucznej (z plastiku), a wygląda tak apetycznie, jakby była prawdziwa. Dzięki takiej prezentacji, klient może dokonać lepszego wyboru, a jego danie będzie wyglądało dokładnie tak jak na wystawie- przynajmniej nie jest się rozczarowanym.