Japońskie liczydło – soroban 算盤

Mogłoby się wydawać, że w dzisiejszych czasach liczydło to urządzenie, które przeszło do lamusa. Nawet najlepszy kalkulator nie zastąpi jednak japońskiego liczydła, dzięki któremu można wykonywać nawet bardzo skomplikowane obliczenia, i które na dodatek stymuluje obie półkule mózgu. W japońskich szkołach do dziś naucza się kalkulacji na liczydle zwanym soroban (jap. 算盤).

Pierwszy soroban pojawił się w Japonii około XVII wieku. Jest to bardzo prosta konstrukcja, która składa się z 13 linii przeciętych poprzeczną belką. W każdej linii znajdują się 4 koraliki poniżej (koraliki ziemi) oraz 1 koralik powyżej belki (koralik nieba). Obliczenia dokonywane są za pomocą przesuwania koralików do lub od belki poprzecznej. Każda pionowa linia przedstawia jedną cyfrę w liczbie. Koraliki poniżej belki mają wartość 1, powyżej- wartość 5.

Soroban stał się bardzo popularny w Japonii. Do tej pory nieraz można uzyskać szybciej wynik na sorobanie niż na kalkulatorze. Na pewno soroban to doskonały sposób nauki liczenia w szkołach podstawowych, gdzie dzieci  nie mają jeszcze abstrakcyjnego pojęcia liczby.

Udowodniono, iż licząc na sorobanie człowiek wykorzystuje obie półkule mózgu, przez co zyskuje możliwość wykonywania w pamięci bardzo długich obliczeń, nawet jedynie wyobrażając sobie użycie sorobanu. Oprócz tego rozwija on umiejętność skupienia uwagi i pamięć obrazową.

 

źródła zdjęć: daishin-g.jp, kamedake.com