Dostawcy lunchu w trosce o seniorów

 

Tokijski urząd miasta i firma produkująca i dostarczająca lunche do domu zdecydowali się na współpracę w celu uchronienia seniorów przed odejściem w samotności.

Urząd dzielnicy Shinagawa oraz Urząd Opieki Społecznej tej samej dzielnicy zawarli porozumienie z firmą dostarczającą obiady na terenie Shinjuku, Tokio. Również firmy udzielające kredytów oraz dostawcy gazet mają takie porozumienie z urzędem miasta.

Według jednego z urzędników, „chcą oni być przygotowani na każdą ewentualność”.

Wspomniana firma dostarcza jedzenie głównie do mieszkań osób starszych. Około tysiąc z klientów, którzy otrzymują pudełkowe lunche w dzielnicy Shinagawa to osoby w wieku 65 lat lub starsze, mieszkające samotnie.

Zgodnie z umową, sześciu pracowników firmy dostarczającej lunche bento seniorom będą mieć obowiązek rzucić czujnym okiem na swoich klientów aby upewnić się, że cieszą się dobrym zdrowiem.

Jeśli napotkają nietypową sytuację, na przykład przed domem będzie duża ilość niezabranych gazet i poczty, lub gdy nikt nie otworzy im drzwi mimo że w tle będzie słychać włączony telewizor, od razu mają skontaktować się z urzędem opieki społecznej.

Dzielnica Shinagawa rozpoczęła współpracę z sektorem prywatnym w trosce o seniorów już w 2013 roku, a firma dostarczająca posiłki jest już piętnastą firmą, z którą mają porozumienie.

Osoby dostarczające pocztę czy jedzenie to często jedyni ludzie, którzy mają kontakt z seniorami w ich domach. W styczniu 2016 roku była już sytuacja, w której dostarczyciel gazet, zaniepokojony piętrzącą się korespondencją w skrzynce jednego starszego pana, zawiadomił urzędników opieki społecznej. Mężczyzna został przez nich odnaleziony leżący na podłodze. Został przewieziony do szpitala i jego życie zostało uratowane.

źródło: city.shinagawa.tokyo.jp, igaportal.co.jp