Dzień Dziękczynienia za Pracę

W ten poniedziałek w Japonii obchodzono Dzień Dziękczynienia za Pracę (勤労感謝の日 Kinrō Kansha no Hi). Jest to coroczne święto przypadające na 23 listopada i będące okazją do wyrażenia wdzięczności za pracę, którą codziennie wykonują przedstawiciele różnych instytucji.

Święto to zostało ustanowione po II WŚ i nawiązuje do innego, tradycyjnego japońskiego święta Niiname-sai (新嘗祭), czyli swego rodzaju dożynek. Obecny Dzień Dziękczynienia za Pracę ma być także upamiętnieniem powojennych zmian w japońskiej konstytucji, m.in. tych związanych z rozszerzeniem praw pracowniczych.

W praktyce 23 listopada wiele biznesów pozostaje jednak otwartych, chociaż nie wszędzie jest to zwyczajny dzień pracy. Niektóre firmy organizują spotkania pracownicze, dla innych jest to dobra okazja do podsumowań i wyrażenia podziękowania w kierunku pracowników. Wyrazem celebracji są także kartki i prezenty, które przygotowują dzieci w wieku szkolnym, a potem podczas spotkań wręczają je funkcjonariuszom policji, strażakom czy personelowi medycznemu.

Niektórzy ludzie decydują się wziąć wolne i wówczas spędzają ten czas wraz z rodziną.

Źródło ilustracji: https://www.asahijuku.ac.jp/