Biały Dzień – Walentynki dla kobiet

Biały Dzień ( ホワイトデー) jest to święto, które corocznie przypada miesiąc po Walentynkach czyli 14 marca. Jak już pisaliśmy w Japońskie Walentynki to kobiety obdarowują swoich wybranków i nie tylko. Tak teraz, 14 marca panowie mają okazję się zrewanżować.  Tak więc to w tym dniu panie dostają przeróżne upominki i słodkości od mężczyzn. Biały Dzień jest obecnie obchodzony w Japonii, Korei Południowej i na Tajwanie. Święto to zaczyna również zdobywać dużą popularność w Hongkongu, gdzie wpływy japońskie są bardzo silne.

Co ciekawe w Japonii to święto zostało ustanowione już w 1978 przez Ogólnokrajową Spółdzielnię Przemysłu Cukierniczego ( 全国飴菓子工業協同組合 ) jako „odpowiedź” na jednostronne obchody Walentynek, w których tylko kobiety wręczały upominki.

Początkowo za najlepszy podarunek uważane były pianki, od których pochodzi pierwotna nazwa – Dzień Pianek (ang. Marshmallow Day), później zmieniono ją na bieżącą. Obecnie zakres wręczanych upominków nie ogranicza się już wyłącznie do słodyczy ale także kwiatów, biżuterii czy bielizny itp