Dzień Zdrowia i Sportu (体育の日)

Co roku w Japonii, w drugi poniedziałek października obchodzi się Dzień Zdrowia i Sportu (jap. 体育の日 – Taiiku no Hi). W tym roku obywa się on wyjątkowo późno – 14 października.

Jest to święto państwowe i dzień ustawowo wolny od pracy, mający na celu upamiętnienie otwarcia Letnich Igrzysk Olimpijskich, które odbyły się w Tokio w 1964 roku.

Dzień ten promuje sportowy i zdrowy tryb życia ponieważ w dzisiejszych czasach wielu ludzi w pogoni za karierą zapomina dbać o własny organizm. Pojawia się pytanie, dlaczego Letnie Igrzyska odbyły się w październiku? Odpowiedź jest bardzo prosta. W Japonii czerwiec i lipiec są miesiącami pory deszczowej a jesień w październiku odzwierciedla nasze polskie lato.

animemiz.com

Organizatorzy Tokijskich Igrzysk Olimpijskich zapytali meteorologów, jaka byłaby najlepsza pora roku na zorganizowanie Igrzysk. Padła odpowiedź, że połowa października – jest to czas, kiedy tajfuny przestają nawiedzać kraj, a niebo wreszcie się rozpogadza. Dlatego też letnie igrzyska rozgrywały się podczas polskiej jesieni. Data okazała się niezwykle trafiona – niebo było zupełnie bezchmurne.

Wracając do Dnia Zdrowia i Sportu, w wielu szkołach, rozpoczyna się on od parady złożonej z uczestników, ok. godziny 12 odbywa się krótka przerwa na lunch i ponowne rozpoczęcie rywalizacji. W programie można znaleźć tradycyjne dyscypliny, takie jak: bieg na 100 metrów lub sztafeta 4 × 100 metrów, skok w dal itd. oraz inne, mniej popularne konkurencje, jak przeciąganie liny. Ważne jest to, że wszystkie konkurencje są drużynowe, więc uczą również współpracy.  Koniec dnia  to czas na sumowanie punktów, wręczenie nagród zwycięskim drużynom i przemowa końcowa wraz z gratulacjami.

okinawahai

Lokalne imprezy wyglądają przykładowo: W parku Kyoiku-no Mori w tokijskiej dzielnicy Bunkyo co roku organizowanych jest mnóstwo zawodów sportowych.  Jest to również okazja do zatroszczenia się o swoje zdrowie – można sprawdzić swoją kondycję fizyczną i otrzymać wskazówki zdrowotne od profesjonalistów. Organizowane są różne gry w piłkę, a w parku dzieci mogą skakać na trampolinie, a nawet pojeździć na koniu.

Oto kolejny przykład tego czego możemy uczyć się od Japończyków: dbania o zdrowie, bo jest ono najważniejsze.

Źródło zdjęć: okinawahai.com,  kcpstudentlife.com, sakurahouse-blog.com, joc.or.jp