Dziennikarz na orbicie

Pierwszy Japończyk w przestrzeni kosmicznej był… dziennikarzem. Toyohiro Akiyama (秋山 豊寛) urodził się 22 lipca 1942 roku w Tokio. Nie zajmował się od dzieciństwa astrofizyką, nie konstruował rakiet. Za to prsygotowywał się do kariery w mediach, którą rozpoczął tuż po ukończeniu studiów.

W 1966 roku zaczął pracować dla TBS (Tokio Broadcasting System), później nawiązał współpracę z BBC w Londynie, by powrócić później do TBS jako korespondent w Waszyngtonie. W 1989 roku TBS postanowił wysłać swojego człowieka w kosmos. W tym celu nawiązał współpracę ZSRR oraz ogłosił konkurs na astronautę wśród swoich reporterów. Akiyama wygrał konkurs i w 2 grudnia 1990 roku na pokładzie statku Sojuz TM-11 wyruszył w podróż kosmiczną.

W trakcie ośmiodniowej podróży Akiyama nadawał codziennie reportaże telewizyjne i radiowe. Wylądował 10 grudni 1990 roku w Kazachstanie, a jego bezpieczne lądowanie było również relacjonowane na żywo przez TBS. Lot Toyohiro Akiyamy był pierwszą komercjalną ekspedycją i według nieoficjalnych danych kosztował TBS ponad 20 milionów dolarów. Luksusem, który można było za taką cenę kupić było na przykład… pomalowanie rakiety w kolory japońskiej flagi. A także oklejenie dopalaczy reklamami.

Źródło zdjęć: spacefacts.de