Takayama Matsuri 高山祭

Takayama Matsuri 高山祭,, czyli Wiosenny Festiwal Takayama jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej kolorowych wydarzeń kulturalnych w Japonii.

Takayama Matsuri, zwane także Sanno Matsuri, odbywa się w kwietniu oraz w październiku, w mieście Takayama. Festiwal połączony jest ze wspaniałą paradą wozów dashi 山車. Dashi, inaczej yatai 屋台, to paradne, drewniane pojazdy-platformy. Ich konstrukcja przypomina wieże i takie też jest ich znaczenie w kanji: góra-wóz.

Na platformach z kołami buduje się wysokie konstrukcje, osłonięte grubymi kurtynami, czy też swego rodzaju bambusowymi zasłonami, przyozdabiając je jednocześnie lampionami, rzeźbami, czy lalkami. Bywa, że lalki są mechaniczne: mogą się poruszać i tańczyć, co sprawia, że wyglądają jak żywe. Obok nich na platformach jadą ludzie, uatrakcyjniając swój pojazd grą na instrumentach.
Co ciekawe yatai ozdabia się nie tylko od zewnątrz, ale również wewnątrz konstrukcji, mimo, iż publika nie może tego zobaczyć.

Tradycja narodziła się w XVII wieku, kiedy to bogaci miejscy kupcy i rzemieślnicy, nie mogąc obnosić się ze swym bogactwem w domach, zaczęli budować, na kształt małych domów, kupieckie platformy. W ten oto sposób, którego nie zabraniało ani prawo, ani kodeks, mogli pokazać jak bardzo są zamożni…

W tym roku Takayama Matsuri odbywa się 14 i 15 kwietnia. 

Plan Matsuri:

  • 14 i 15 kwietnia od 9:30 do 16:00 na ulicach Takayamy są prezentowane yatai. Gdy pogoda jest zła, yatai pozostają w magazynach, ale drzwi do nich są otwarte, dzięki czemu odwiedzający mają szanse je obejrzeć.
  • 14 kwietnia o 11:00 i 14:30; 15 kwietnia o 10:00 i 14:00 odbywa się pokaz tańca mechanicznych lalek karakuri からくり na yatai. Jeśli pogoda nie dopisze, to odbędzie się on w magazynach. 
  • 14 kwietnia o godzinie 13:00 ze świątyni w miasto wyruszy mikoshi 御輿 . 15 kwietnia o godzinie 16:00 mikoshi powróci do świątyni.
  • 14 kwietnia od ok. 18:30 do 21:00 yatai są ciągnięte przez ulice starego miasta Takayamy przez około dwie do trzech godzin. Wieczorny festiwal yomamatsuri 夜祭 jest uważany przez wielu gości za najważniejszy festiwal. W przypadku złej pogody wieczorny festiwal może być odwołany.
     

Źródła zdjęć: hida.jp