Hanami (花見) 2019 – prognoza kwitnienia kwiatów wiśni

W tym roku będzie można podziwiać sakury, czyli kwiaty wiśni, mniej więcej w tych samych dniach co w zeszłym roku! Według informacji dostępnych w internecie, już za kilkanaście dni rozpocznie się w Japonii przepiękny okres kwitnienia kwiatów wiśni, które są nieoficjalnym symbolem i znakiem rozpoznawczym Japonii. Wszystkie drzewa wiśni w całym kraju, w różnych przedziałach czasowych, zaczną pokrywać się niezliczoną ilością drobnych różowych kwiatów. Jest to ulubiony czas Japończyków do spotkania się w parku ze znajomymi czy rodziną, zrobienia pikniku na trawie i wspólnego podziwiania kwiatów podczas imprez nazywanych hanami (花見 hana – kwiat i mi od miru, czyli patrzeć – „oglądanie kwiatów”).

W internecie dostępne są strony, gdzie można zobaczyć, jaki jest planowany czas zakwitnienia drzew w poszczególnych regionach kraju. Najwcześniej będzie można je podziwiać w Fukuoce, gdzie przewidywane jest pojawienie się kwiatów już 20 marca. 21 marca mieszkańcy Nagoyi oraz Tokio będą mogli cieszyć się wspaniałymi widokami. Najpóźniej, bo dopiero na przełomie kwietnia i maja, kwiaty zakwitną w najbardziej wysuniętej na północ (i jednocześnie najchłodniejszej) części Japonii, Hokkaido.

Japończycy mają także swoje ulubione miejsca do hanami, które wiosną wypełniają się tłumami ludzi. Za najlepszy „spot” do oglądania drzew wiśni uważa się park Ueno w Tokio, gdzie znajduje się ponad tysiąc drzew wiśni wzdłuż drogi. Jest to także miejsce, gdzie zwykle kwiaty zakwitają kilka dni wcześniej, niż w innych miejscach metropolii. Nic dziwnego więc, że to miejsce wiosną jest niezwykle zatłoczone i głośne od wesoło piknikujących Japończyków!

źródło zdjęć: travelcaffeine.com

źródło: sakura.weathermap.jp