Ogrody Japonii

 

W Japonii istnieją 3 najpiękniejsze ogrody krajobrazowe: Kairakuen, Korakuen i Kenrokuen.

Pierwszy z nich- Kairakuen ulokowany w mieście Mito, stolicy prefektury Ibaraki jest znany z pięknie kwitnących 3000 drzew śliwy. Wybudowany w 1841 r. przez miejscowego rządzącego nie służył jedynie jego oczom, lecz był również otwarty dla zwiedzających. Sama nazwa wskazuje na cel ogrodu, kairakuen oznacza ” park, którym cieszymy się razem”. Oprócz pięknych kwiatów śliwy w Kairakuen można podziwiać również bambusowy gaj, drzewa cedrowe oraz kobuntei- tradycyjne japońskie domki.

Ogród Korakuen zlokalizowany w prefekturze Okayama ulokowany jest u stóp Zamku Okayama. Ogród powstał w 1687 roku jako miejsce rozrywki rodziny panującej, od 1884 roku jest otwarty dla zwiedzających. Korakuen posiada piękny staw, strumienie, ścieżki spacerowe oraz wzgórza, które stanowią idealny punkty widokowe. Przestronne trawniki są urozmaicone gajami śliwki, wiśni, klonu, herbaty oraz polami ryżowymi, a także wolierami z żurawiami.

Ostatni, ogród Kenrokuen ulokowany jest u podnóża Zamku Kanazawa. Zbudowany w XVII wieku do 1871 roku był niedostępny dla zwiedzających. Kenrokuen znany jest z stawów, strumieni, wodospadów, mostów, herbaciarni, drzew, kamieni oraz kwiatów, które składają się na idealny japoński ogród.