Nowy Rok to w Japonii dzień szczególnie ważny, wokół którego wykształciło się wiele ciekawych zwyczajów, ale i przesądów.
Jeden z tych drugich powiązany jest z terminem hatsuyume (初夢), który dosłownie oznacza „pierwszy sen”. Pojęcie to odnosi się jednak do pierwszego snu po nocy z 31 grudnia na 1 stycznia – interpretowany jest on jako wróżba na nowy rok.
Tradycyjnie uważa się, że sen, w którym pojawiła się Góra Fuji, jastrząb i bakłażan zwiastuje szczególnie duże szczęście. Przekonanie to obecne było już w okresie Edo (江戸時代, 1603-1868), jednak teorie na temat jego pochodzenia są różne.
Zgodnie z jedną z teorii Górę Fuji kojarzy się pomyślnie, ponieważ jest ona najwyższą górą Japonii, jastrzębiowi przypisuje się takie cechy jak siła i spryt, a bakłażan, po japońsku nasu (茄子) to homonim słowa osiągać (成す nasu). Inna znana teoria sugeruje, że Góra Fuji, sokolnictwo i bakłażany to ulubione rzeczy Tokugawy Ieyasu.
Co jednak, gdy nasz pierwszy noworoczny sen będzie niepomyślny?
Rozwiązanie znajdziemy i na to! Można np. powiedzieć, że zły sen oddaje się tapirowi, bo zwierzę to zgodnie z wierzeniami może zjadać koszmary.
Źródło ilustracji: https://engimono.net/