Japoński komputer nowym rekordzistą

Niedawno, w ten poniedziałek, został pobity rekord na najszybszy komputer na świecie. Rekord ten obecnie należy do Japońskiego super komputera – 富岳 (fugaku). Komputer ten jest 2.8 raza szybszy od IBM znajdującego się w Stanach Zjednoczonych, który był dotychczasowym rekordzistą.

Swoją wygraną Fugaku przerwał pościg jaki od dłuższego czasu miał miejsce między Chinami a USA. Dzięki temu komputerowi Japonia powróciła na piedestał po 11 latach. Fugaku obecnie nie jest w pełni użytkowany, jego oficjalne pełne rozpoczęcie pracy datowane jest na rok 2021. Obecnie komputer jest instalowany w 理化学研究所 (Rikagaku Kenkyūjo, Instytucie Badań Fizycznych i Chemicznych) w Kobe.

Obecnie pracująca część komputera jest wykorzystywana przy walce z koronawirusem. Jego moc obliczeniowa jest wykorzystana do wyliczenia jak wirus może rozprzestrzeniać się w zatłoczonym pociągu przy otwartym oknie a jak w biurze, w którym każdy pracownik jest w osobnej „komórce”.

Nazwa komputera to jeden ze sposobów na powiedzenie „Góra Fuji”, dodatkowo logo komputera wygląda jak ten charakterystyczny szczyt.