Ise 伊勢 – najświętsze miejsce w Japonii

Miasto Ise (伊勢) znajduje się w prefekturze Mie. Jest siedzibą Ise Jingu, najważniejszej świątyni shintoistycznej w Japonii. Świątynia ta składa się z dwóch świątyń: Naiku (świątyni wewnętrznej) i Geku (świątyni zewnętrznej), które są od siebie oddalone o kilka kilometrów. Poza tym w okolicy porozrzucane są setki mniejszych świątyń.

Ise Jingu (伊勢神宮) to siedziba Amaterasu Omikami, najważniejszego bóstwa w shintoizmie. Uważa się, że Naiku powstało ponad 2,000 lat temu. Główny budynek tej części świątyni przypomina starożytny spichlerz ryżowy, a styl architektoniczny jest unikalny na skalę całej Japonii, ponieważ pochodzi jeszcze sprzed czasów wprowadzenia buddyzmu do Japonii. Co 20 lat zarówno Naiku, jak i Geku są odbudowywane co 20 lat zgodnie ze starożytną tradycją shintoistyczną. W 2013 roku ukończono 62. przebudowę świątyni.

Ise to niewielkie miasto, które rozkwita dzięki licznym odwiedzinom turystów. Droga do Ise Jingu prowadzi przez Oharaimachi – deptak wiecznie zapełniony przez turystów, pełen tradycyjnych sklepów i restauracji. Wszystkie budynki przy Oharaimachi, nawet te nowowybudowane jak sklepik typu konbini mają tradycyjną fasadę, dzięki czemu można się poczuć jak kilkaset lat temu w tym samym miejscu.

Po przechadzce deptakiem dochodzi się do mostu Uji, przed którym znajdują się dwie ogromne bramy torii, po każdej stronie mostu. Z Uji rozpościera się wspaniały widok na rzekę i otaczający ją las. Stąd prowadzi droga przez las pełen gigantycznych kryptomerii i wzdłuż rzeki do Naiku. Warto wspomnieć, że do tego najświętszego miejsca turyści nie mają wstępu. Przez wysoką bramę widoczne są tylko wierzchołki świątyni. Fotografowanie również jest niedozwolone.

Wizyta w Ise to wspaniały sposób na spędzenie wolnego dnia. Ma wszystko, co najlepsze w Japonii – liczne świątynie, sklepiki i restauracje w tradycyjnym stylu, a także wspaniałe widoki i krajobrazy dla miłośników natury. Koniecznie uwzględnijcie Ise przy planowaniu swojej wycieczki do Japonii!

źródła zdjęć:  visitkansai.com, muzachan.net