Żurawie z Izumi

Mało znane miasteczko Izumi (出水市) położone na wyspie Honsiu w płn.- zach. części prefektury Kagoshima jest co roku w okresie zimowym domem dla ok. 10 tys. żurawi kapturowych (szare ubarwienie, biała głowa i szyja)! Zwykle ptaki przylatują w połowie października i  zimują na polach Izumi, aż do marca.

Żurawie kapturowe występują wyłącznie w Azji. 10 tys. ptaków to, aż 80% całej populacji! Teren w Izumi zamieszkiwany przez ptaki obliczony jest na ok. 245 ha podmokłej równiny. Zimą ptaki posilają się ryżem z upraw, ziemniakami, żabami, ślimakami, konikami polnymi i innymi roślinami. Żurawie są również dokarmiane przez ludzi, co roku ok. 70 tonami pszenicy, brązowego ryżu, soi itd.

Żurawie w Izumi są specjalnie traktowane, pomimo tego, iż rolnicy muszą zabezpieczać swoje uprawy przed zniszczeniem za pomocą siatki. Przed odlotem z Izumi na północ żurawiom dostarczane jest ok. 8 ton sardynek, aby miały siłę na podróż. Odlot ptaków jest niezwykle widowiskowy, gdyż startują one według kolistego wzoru, gdy tylko pojawią się odpowiednie prądy.

W Izumi istnieje Centrum Obserwacji Żurawi, Park Żurawi, muzeum żurawi, a także teatr Dome (średnica 15 m) gdzie można doświadczyć wirtualnego lotu żurawia.