L’Arc-en-Ciel

J-rock, czyli japoński rock

J-rock (skrócona wersja nazwy japanese rock) to jeden z najpopularniejszych nurtów japońskiej muzyki rozrywkowej. Za nazwą J-rock kryje się muzyka pełna życia, która w mgnieniu oka potrafi porwać słuchacza.

W latach 60. japońskie zespoły zaczęły czerpać z psychodelicznego rocka, który był w tamtym czasie bardzo popularny głównie w Stanach, ale nie tylko. W tamtym czasie Japończycy zaczęli eksperymentować również ze Space rockiem i innymi gatunkami.

The Mops

W latach 70. j-rock zaczął się zmieniać. Styl stał się bardziej folkowy, a wokaliści i autorzy tekstów zaczęli rozwijać własny warsztat pisarski. Jednym z nich był Kazuki Tomokawa. Ponadto zespoły takie jak Cosmos Factory i Kenso również znajdowały własne dźwięki, które były jednak bardziej progresywne niż folk.

W latach 80. japońska muzyka rockowa zaczęła zmieniać swój wygląd oraz brzmienie i tak narodził się Visual Kei. Termin ten odnosi się do bardzo wyrazistych stylów ubioru i makijażu. X Japan to jeden z najbardziej znanych zespołów tego nurtu. W latach 80. zaczął pojawiać się także japoński rock alternatywny.

X Japan

Lata 90. przyniosły japońskiej muzyce rockowej rozkwit. Popularność takich zespołów jak Melt Banana, Eastern Youth, Number Girl i Bloodthirsty Butchers bardzo w owym czasie wzrosła.

J-rock obecnie, jest bardzo zróżnicowany i obejmuje wiele różnych stylów. Soft rock, rock alternatywny, a także punk, metal, metal symfoniczny, muzyka elektroniczna, hip-hop to tylko kilka z nurtów, które są w nim obecne. Do najpopularniejszych obecnie zespołów należą m.in. The Gazette, X Japan, Maximum the Hormone, D’EspairsRay, L’Arc~en~Ciel, Miyavi, Girugamesh, czy Dir en grey. Japoński rock od zawsze był miejscem, gdzie miesza się styl, kultura i muzyka i tak już zostanie.