Podczas pobytu w Japonii warto zaznajomić się z każdym nowym dla nas aspektem tej kultury. Jedną z nich jest tradycja publicznych łaźni zwanych sentō 銭湯. Ich tradycja sięga zamierzchłych czasów, kiedy w mieszkaniach nie było łazienek z wannami ani pryszniców, więc aby umyć się i zrelaksować w ciepłej wodzie, a przy okazji spotkać się i porozmawiać z innymi ludźmi. Dziś pełnią podobne funkcje – mimo że w większości japońskich domów znajduje się chociaż malutka wanna, o wiele bardziej komfortowo jest móc rozciągnąć nogi w dużym basenie z ciepłą woda. Dla wielu turystów i obcokrajowców pierwsza wizyta w sentō może być dość stresująca. Dla wszystkich ciekawych, co właściwie robi się w sentō i dlaczego tamtejsze wanny nie służą do kąpieli, przygotowaliśmy specjalny poradnik krok po kroku korzystania z łaźni publicznej w Japonii. Podobne zasady obowiązują w gorących źródłach – onsenach.
- Znajdź na mapie (na przykład tej) interesującą cię łaźnię – sprawdź godziny otwarcia.
- Weź ze sobą przybory toaletowe – ręcznik, mydło, szampon.
- Dotrzyj do łaźni – kiedyś można było je poznać po dymie wydobywającym się z kominów, jednak współcześnie nie jest to regułą. Szukaj napisu sentō 銭湯, czyli łaźni, lub po prostu yu 湯 / ゆ.
- Zdejmij buty i odłóż je do szafki.
- Wchodzisz dalej do recepcji – tu uiścisz opłatę za wstęp. Dla dorosłego jest to ok. 500 jenów (~20zł), młodzież szkolna – ok. 180 jenów (~7zł), dzieci poniżej 6 lat – 80 jenów (~3zł). Są to ceny orientacyjne i będą się różnić w zależności od lokalizacji.
- Po uiszczeniu opłaty otrzymasz kluczyk do szafki. Pora wejść do środka – zwróć uwagę na wejście do odpowiedniej części – po jednej stronie jest przebieralnia i łaźnia damska z kanji 女, po drugiej natomiast męska oznaczona 男.
- Rozbierz się (do naga!) i zostaw swoje rzeczy w szafce. Zwykle zamykana jest na kluczyk na sznurku, który można nosić na nadgarstku jak bransoletkę i bez problemu wejść z nią do kąpieli. W starszych obiektach można również spotkać zwyczajne półki zamiast szafek. Nie martw się – jest bezpiecznie, nikt nic nikomu nie zabierze 🙂 Jeśli masz długie włosy, koniecznie zwiąż lub upnij je na czubku głowy tak, aby pod żadnym pozorem się nie zamoczyły we wspólnej wodzie.
- Wejdź na salę – opłucz się gorącą wodą lub najlepiej dokładnie umyj mydłem siedząc na specjalnym stołku przed lustrem. Swoje przybory toaletowe możesz zostawić na specjalnej półeczce lub koszyczku. Wanna służy jedynie do relaksowania – wchodzi się do niej już czystym i należy bezwzględnie przestrzegać tej reguły.
- Teraz możesz wejść do wanny – uważaj, woda będzie bardzo ciepła. Japończycy uważają, że gorące kąpiele mają bardzo dobry wpływ na organizm. Siedź tyle, ile wytrzymasz – od 10 do 20 minut. Na twojej twarzy może pojawić się pot – to dobry znak, że kąpiel cię rozgrzewa.
- Po wyjściu z wanny ponowne umyj swoje ciało na „stanowisku” przed lusterkiem. Zwróć uwagę, że w niektórych miejscach może nie być słuchawki prysznica, a jedynie dwa krany – jeden na ciepłą, drugi na zimną wodę. Korzystając z miseczki, wymieszaj wodę do odpowiedniej temperatury i polewaj się nią. Jeśli korzystasz z prysznica, pamiętaj o tym, aby nie opryskać kogoś siedzącego obok – może nie być przyzwyczajony do temperatury wody, jaką sobie ustawiłeś.
- Wytrzyj się dokładnie ręcznikiem i przejdź do przebieralni. Przebierz się w swoje ubrania.
- Po wyjściu na recepcję uzupełnij wypocone podczas kąpieli płyny kupując napój w znajdującej się obok lodówce lub automacie.
źródło: 1010.or.jp/guide/howto
źródła zdjęć: tokyosento.com, japan-magazine.jnto.go.jp