Manga kissa 漫画喫茶 – kafejki komiksowe

Nie ma znaczenia, czy jesteś fanem mangi i anime czy też nie – to miejsce w Japonii po prostu trzeba znać.  Mangowe kawiarenki (manga kissaten 漫画喫茶店, w slangu zwane mangakissa lub mankitsu) to specjalne miejsca, gdzie w komfortowych warunkach można zapoznać się zarówno z nowościami rynkowymi jak i pozycjami archiwalnymi japońskich komiksów. W przypadku najnowszych publikacji mniej kosztowną alternatywą jest podchwycenie kultywowanego często przez samych Japończyków zwyczaju tachiyomi 立ち読み, czyli czytania na stojąco bieżącej prasy i komiksów w księgarniach i innych punktach usługowych (np. konbini). Manga kissa podobnie jak kawiarenki internetowe często oferują dostęp do sieci, a w punktach umożliwiających skorzystanie z internetu można często poczytać komiksy, więc oba terminy są używane niemal zamiennie. Do dodatkowych usług należą: korzystanie z konsoli do gier i telewizji oraz automatów z napojami i przekąskami. Napoje często są nomihōdai 飲み放題, czyli „pijesz ile chcesz”.

Automaty z napojami

Mangowe kawiarnie mogą posłużyć za ostatnią deskę ratunku także zwykłym turystom, niekoniecznie zainteresowanym japońskim komiksem, ponieważ można ich użyć jako taniego miejsce noclegowego, w przypadku, kiedy nie uda nam się znaleźć wolnego pokoju w hotelu. Mekki fanów mangi oferują bowiem opcję całonocnego pobytu – często wyposażone są w wygodne rozkładane fotele, a nawet kanapy, na których można spokojnie przenocować, a zdarza się nawet, że na terenie lokalu znajduje się łazienka z kabiną prysznicową, w której można się odświeżyć po podróży. Co więcej, niektóre lokale zaopatrzone są w zashiki, czyli prywatne pokoje wyłożone matami tatami, co czyni z nich wręcz idealne miejsce noclegowe dla zdesperowanego podróżnika dysponującego małym budżetem.

Stanowisko z komputerem

Do największych ogólnokrajowych sieci należą Gera Gera oraz Manbō. W celu skorzystania z oferty kafejki należy okazać paszport (lub kartę pobytu – Zairyū Kādo w przypadku dłuższego pobytu) oraz wykupić kartę członkowską (cena ok. 100 jenów) – we wniosku trzeba podać adres zamieszkania, numer paszportu oraz wiek. Wysokość opłaty jest uzależniona od długości pobytu w lokalu. Średnia stawka wynosi 300-400 jenów za godzinę. Inne dostępne opcje to przykładowo pobyt 3-godzinny (ok. 500 jenów do godziny 17, później 1000 jenów), a pozostanie na całą noc (7 godzin) to wydatek rzędu 1500 jenów, co czyni z kawiarenek mangowych prawdopodobnie najtańsze miejsce noclegowe w Japonii.

źródła zdjęć: netcafe-gourmet.at.webry.info, karaokenetcafe.com