W Japonii, podobnie jak w Polsce, istnieje szereg przesądów oraz wskazówek jak powinniśmy się zachowywać oraz czego unikać. Większość z nich dotyczy tabu, jakim jest śmierć i związane z nią obrzędy. Oto kilka z nich:
Liczby 4 i 9
Odpowiednik polskiej pechowej trzynastki. Wymowa numeru zbliżona jest do słowa oznaczającego śmierć – shi. Liczba 9 (kyu), wymawiana często jako -ku, ma znaczenie cierpienia.
Pałeczki
Nie można gryźć, lizać, ani stukać o stół pałeczkami. Nie wolno wbijać pałeczek w ryż w miseczce, gdyż tak podaje się ostatni posiłek zmarłemu podczas jego pożegnania. Nie wolno też przekazywać sobie jedzenia z pałeczek na pałeczki, ponieważ tak przekazuje się wśród żałobników kości zmarłego po kremacji.
Kierunek północ
Japończycy nigdy nie stawiają łóżka do spania głową zwróconą na północ. Zwłoki zmarłego są w ten sposób ustawiane podczas czuwania przed pogrzebem. Nie umieszczają również drzwi i okien od strony północno-wschodniej, aby nie umożliwić demonom wejścia do mieszkania.
Śmierć
Gdy mieszkaniec Japonii spotyka na swojej drodze karawan, natychmiast wykonuje rękoma gest jakby trzymał kciuki. Istnieje przesąd, że jeżeli tego nie zrobi, jego rodzice umrą. Nie jest dobrze widziane obcinać paznokcie w nocy – może to być oznaką tego, że nie będziesz przy rodzicach w chwili ich śmierci. Osoba, która brała udział w pogrzebie powinna przed wejściem do swojego domu oczyścić się solą – sypnąć przez siebie.