Japończyk najstarszym absolwentem uniwersytetu na swiecie

 

Japonia może poszczycić się największa liczbą mieszkańców powyżej 100. roku życia. Starsze osoby, które stanowią obecnie większość społeczeństwa japońskiego, są często bardzo aktywne.

96-letni mężczyzna z miasta Takamatsu w prefekturze Kagawa w zachodniej części Japonii został najstarszą osobą na świecie, która ukończyła naukę na uniwersytecie.

„Jestem naprawdę szczęśliwy. Nauka to frajda w każdym wieku” powiedział Shigemi Hirata, którego reporterzy odwiedzili w domu, aby zobaczyć jego certyfikat z Księgi Rekordów Guinessa.

Pan Hirata po 11 latach nauki  w marcu 2016 roku ukończył kurs ceramiki na znajdującym się w Kioto Zoukei Geijutsu Daigaku  京都造形芸術大学, czyli Kyoto University of Art and Design.

W chwili ukończenia nauki miał 95 lat i 200 dni.

Zapisał się na korespondencyjny kurs ceramiki w 2005 roku, kiedy miał 85 lat. To hobby zaczął rozwijać w momencie gdy zamieszkał w domu opieki. Większość nauki odbywała się w jego miejscu zamieszkania, jednak od czasu do czasu pojawiał się na zajęciach na kampusie w Kioto.

Pan Hirata, który ma dwójkę dzieci, piątkę wnuków i czwórkę prawnuków stwierdził, że długowieczność jest mu przeznaczona, i jest szczęśliwy, że mógł spotkać wszystkich ludzi obecnych w jego życiu.

Urodził się w prefekturze Hiroshima. Podczas wojny służył w marynarce wojennej, a po wojnie pracował w szpitalu.

Pomimo sędziwego wieku humor nie opuszcza pana Hiraty. Stwierdził, że jego następnym celem jest dożycie „setki”, a jeśli jeszcze wtedy będzie dobrze się trzymał, to rozważy podjęcie studiów podyplomowych.

 

źródło: indiatimes.com