Wystąpienie cesarza Akihito sugeruje chęć abdykacji

 

8 sierpnia o godzinie 8 rano czasu polskiego w japońskiej telewizji wyemitowano 10-minutowe nagranie cesarza Akihito, w którym wyraża swoje ubolewanie nad tym, jak jego sędziwy wiek ma negatywny wpływ na wykonywanie obowiązków. Według mediów, celem tego wystąpienia było przekazanie opinii publicznej chęci abdykacji w niedalekiej przyszłości przez cesarza.

Zgodnie z japońskim ustrojem politycznym, cesarz nie ma prawa abdykować i pełni swoje obowiązki aż do śmierci. Cesarz Akihito unikał jednak bezpośredniego odnoszenia się do prawa i nie poruszał trudnej kwestii potrzeby zmiany przepisów. Ogłosił jednak, że przebył już dwie operacje i mimo że obecnie jego stan zdrowia jest dobry, obawia się, że jest słabszy niż wcześniej.

„Mam już 80 lat, na szczęście w tej chwili nic mi nie dolega. Jednak gdy stwierdzę, że moja sprawność powoli się obniża, obawiam, się, że sumienne wykonywanie moich obowiązków jako symbolu Państwa, tak jak to robię do tej pory, będzie mi przychodziło z wielką trudnością.”

Konstytucja japońska nie zezwala cesarzowi na jakąkolwiek działalność polityczną, a jakiekolwiek próby zmiany obowiązujących przepisów to bardzo delikatna kwestia. To jest właśnie powód, dla którego uważa się, dlaczego cesarz nie poruszył bezpośrednio tego tematu. Możliwe jest objęcie władzy przez regenta, jeśli cesarz ulegnie wypadkowi, ciężko zachoruje lub jeśli jest nieletni, jednak cesarz Akihito nie popiera takiego rozwiązania, twierdząc, że „nawet w takim przypadku cesarz wciąż pozostaje cesarzem, i mimo że nie jest w stanie pełnić władzy, pozostaje władcą aż do śmierci”.

Według ankiety telefonicznej przeprowadzonej przez Kyodo News, 85.7% ankietowanych stwierdziło, że abdykacja powinna zostać zalegalizowana poprzez modyfikację istniejących przepisów.

 

 

 

źródło: japantimes.co.jp