Yasunari Kawabata – pierwszy Japończyk z Literacką Nagrodą Nobla

Nagroda Nobla jest to niezwykłe światowe wyróżnienie, o którym marzy chyba każdy naukowiec lub pisarz. Pierwsza uroczystość wręczenia tej nagrody odbyła się w Królewskiej Akademii Muzycznej w Sztokholmie w 1901.

Niedawno Szwedzka Akademia opublikowała dokumenty z, których wynika , że czterech japońskich pisarzy było nominowanych do Literackiej Nagrody Nobla w 1964 roku! Dokumenty udostępnione zostały na wniosek Kyodo News po zwyczajowym okresie 50-letniego dochowania tajemnicy.

W sumie nominację do Literackiej Nagrody Nobla w 1964 roku otrzymało 76 pisarzy. Wśród nich byli powieściopisarz Yasunari Kawabata, poeta Junzaburo Nishiwaki, prozaik Yukio Mishima i pisarz Junichiro Tanizaki. Warto wspomnieć, że Yasunari Kawabata jest również pierwszym Japończykiem, który został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury a otrzymał ją w roku 1968.

Nazwiska nominowanych do Nagrody Nobla i informacje dotyczące procesu wyboru są przechowywane w sekrecie przez 50 lat od ogłoszenia zwycięzcy. Wszyscy czterej Japończycy nominowani do nagrody w 1964 roku byli również brani pod uwagę w roku poprzednim. Wtedy też Mishima znalazł się w ścisłej szóstce kandydatów do nagrody.

nobel

źródło zdjęć: www.geocaching.com, jp-club.ru , yukio-mishima-escritor.jpg,