Japonia, czyli najbezpieczniejszy kraj na świecie

Kraj Kwitnącej Wiśni jest świetnym miejscem do odwiedzenia nie tylko ze względu na swoją wyjątkową kulturę. Turyści cenią sobie tę lokalizację również ze względu na bezpieczeństwo panujące w kraju. Oto kilka argumentów popierających opinię, że Japonia to najbezpieczniejszy kraj na świecie, zarówno dla wakacyjnych przybyszy, jak i dla samych Japończyków.

Niski poziom przestępczości

Pierwszym i najważniejszym powodem, dla którego w Japonii jest tak bezpiecznie, to niski poziom przestępczości. W porównaniu np. ze Stanami Zjednoczonymi, w Japonii rocznie popełnianych jest cztery razy mniej przestępstw, a wskaźnik morderstw na mieszkańca jest jedenaście razy mniejszy. Według Narodowego Biura Policji Keisatsuchō, w 2015 roku odnotowano rekordowo niską liczbę przestępstw od czasów zakończenia II wojny światowej. Kradzieże również nie zdarzają się zbyt często – w Japonii zupełnie normalnym widokiem jest ktoś spacerujący z otwartą torbą lub zostawiający telefon bądź portfel na stoliku w restauracji gdy na chwilę musi odejść np. złożyć zamówienie. Panuje jednak opinia, że większość nielicznych przestępstw i kradzieży, które się zdarzają, są popełniane przez obcokrajowców. Z niskim poziomem przestępczości związany jest kolejny argument, czyli…

Silne poczucie przynależności do grupy

Japońskie społeczeństwo skupia się głównie na poczuciu przynależności do grupy, w przeciwieństwie do kultury zachodniej, gdzie najważniejsza jest indywidualna jednostka. W Japonii większość osób dorasta i żyje w przekonaniu, że wspólne dobro jest najważniejsze. Osoby, które nie pasują do społeczeństwa, czyli nie przestrzegają obowiązujących w nim zasad, są traktowane jak „wyrzutki” i nie ma dla nich miejsca w grupie. Przestępstwo jest złamaniem zasad, dlatego jest na nim bardzo duży stygmat, co zniechęca potencjalnych kryminalistów – grozi im nie tylko kara i więzienie, ale przede wszystkim bycie odrzuconym przez resztę społeczeństwa do końca życia.

Dzieci poruszające się samodzielnie po mieście

Dzieci w Japonii są niezwykle samodzielne – nie jest niecodziennym widokiem zobaczyć kilkuletnie dziecko jadące same pociągiem do szkoły. Według japońskich rodziców, jest to doskonała okazja, aby zacząć je uczyć samodzielności. Komunikacja miejska jest niezwykle bezpieczna i punktualna, dlatego bez obaw puszczają oni swoje pociechy same na niedalekie wycieczki. Jeśli dzieci są bezpieczne, z całą pewnością turyści również!

Przychylny stosunek do turystów

Mimo trudnego do wytłumaczenia powszechnego strachu większości Japończyków przed posługiwaniem się językiem angielskim, nawet w centrum Tokio zagubiony turysta może liczyć na pomoc przechodniów, policjantów lub pracowników dworców komunikacji miejskiej. Wszędzie, gdzie się pojawimy, będziemy witani z uśmiechem, a w razie problemów znajdzie się ktoś, kto pomoże. Wielu turystów opowiadało historie, jak zwyczajnie stali i czekali na kogoś na dworcu, a po chwili podchodził do nich nieznajomy Japończyk pytając, czy wszystko w porządku i czy się nie zgubili.

 

źródło zdjęcia: azukichi.net