Japonia jutro odwiedzi Poznań!

Już jutro na Uniwersytecie im.Adama Mickiewicza w Poznaniu odbędzie się niezwykły koncert japońskiej muzyki dworskiej (gagaku) w wykonaniu orkiestry Ichihime Gagakukai. Czym jest gagaku? To japoński styl klasycznej muzyki dworskiej, do dziś kultywowany na dworze cesarskim w Japonii. Jest to niezwykłe połączenie trzech elementów: muzyki instrumentalnej (kangen) , tańca (bugaku) i pieśni. Historia gagaku liczy ponad tysiąc czterysta lat i jest uznawana za najstarszą na świecie wciąż kultywowaną muzykę orkiestrową.  Egzotyczne brzmienie zapewniają orkiestrze takie instrumenty jak : flet ryūteki, obój hichiriki, organki shō, cytra gakusō, lutnia biwa, bębny gakudaiko, kakko oraz gong shōko. Wraz z muzyką można podziwiać tancerzy w mistarnie zdobionych strojach.

telegraph co uk

 

maxresdefault

 

kunaicho go jp

Poznajmy blizej orkiestrę Ichihime Gagakukai działającej od ponad 30 lat i specjalizującej się w muzyce gagaku. Powstała w 1980 roku z inicjatywy Hidy Tomihisy, prezesa towarzystwa Ichihime Gagakukai, muzyka i kapłana, który zauważył potrzebę ożywienia zanikającej tradycji muzycznej. Obecnie stowarzyszenie Ichihime Gagakukai prowadzi aktywną działalność edukacyjną w czterech ośrodkach uniwersyteckich Kioto, na wydziale muzyki dworskiej uniwersytetów: Ritsumeikan, Dōshisha, Ryūkoku oraz Bukkyō. 

jphma org

Cena biletów na jutrzejszy koncert to od 20 – 35 zł. Jest to niewielka cena za tak cudowną lekcję japońskiej kultury. Zapraszam.