Japoński kolega Roalda Amundsena

Nobu Shirase (白瀬 矗) – japoński pionier ekspedycji polarnych urodził się w 1867 roku w Konoura (金浦町) obecnie będącej częścią miasta Nikaho (にかほ市). Marzenia o podróży na biegun pojawiły się u niego już w dzieciństwie – uwielbiał czytać o podróżach Magellana, a jego inspiracją stał się John Franklin – brytyjski badacz Arktyki.

Jak wielu innych podróżników tamtego okresu, Shirase rozpoczął swoją karierę od marynarki wojennej. Do wyścigu na biegun południowy dołączył w 1910 roku. Napotkał istotne problemu w finansowaniu swojej wyprawy, ani rząd ani opinia publiczna nie byli mu przychylni. Skutkiem czego wypynął dopiero 1 grudnia 1910 roku po otrzymaniu wsparcia od byłego premiera Japonii.

Choć wyprawie nie udało się dotrzeć na biegun, to udało im się spotkać jedną z grup prowadzonych przez Roalda Amundsena i porozmawiać z nimi o życiu polarników. Nobu Shirase zatknął japońską flagę na Antarktydzie 28 stycznia 1912 roku na wysokości około 80° S. Nieubłagana pogoda zmusiła go do powrotu na statek. Mimo wcześniejszej niechęci opinii publicznej do jego wyprawy, po powrocie został przywitany jako wielki bohater i pamięć o nim jest żywa do dziś.

Źródła zdjęć: famous-explorers.com, fajnepodroze.pl