Japoński Nowy Rok (Oshōgatsu san-ga-nichi お正月三が日) to oficjalne święto państwowe w Japonii trwające przez trzy dni od 1 stycznia. W ciągu tych kilku dni wszystkie urzędy i firmy państwowe pozostają zamknięte, chociaż obchody noworoczne kończą się dopiero 14 stycznia. Oshōgatsu to okres zabawy i spotkań z bliskimi, ale i czas na zakończenie starych spraw, rozpoczęcie życia od nowa i zapewnienie sobie szczęścia w nowym roku.
Noc z 31 grudnia na 1 stycznia zgodnie z tradycją spędza się z rodziną. W tym czasie Japończycy odwiedzają świątynie, gdzie kulminacyjnym wydarzeniem jest 108 uderzeń świątynnych dzwonów (除夜の鐘 joya no kane). Ich bicie ma wypędzić stary rok, uwolnić ludzi od grzechów i dać im nową nadzieję. Nowy Rok należy rozpocząć od obejrzenia pierwszego wschodu słońca (初日の出 hatsuhi no de). Jak głosi tradycja, ten wschód jest zapowiedzią, jaki ma być najbliższy rok.
Poranek Nowego Roku rodziny spędzają na wspólnych modlitwach przed domowymi ołtarzami, w czasie których podejmują noworoczne postanowienia i wypowiadają życzenia. Na śniadanie podawana jest zupa z kleistymi ciastkami ryżowymi, później w gronie rodzinnym wypija się specjalny rodzaj sake, który gwarantuje długowieczność. To w noworoczny poranek roznoszone są kartki z życzeniami. To także dzień, w którym odwiedza się świątynie.
Świąteczne obchody Nowego Roku kończą się dopiero 14 stycznia. W tym dniu palone są w ogniskach ozdoby. Ludzie świętują przy muzyce, śpiewie i jedzeniu. 14 stycznia uważany jest także za najlepszy dzień do zawierania umów przedmałżeńskich.
Źródła zdjęć: greentour-kyoto.net