Japoński projektant Issey Miyake (三宅一生) odznaczony Legią Honorową

Jeden z czołowych przedstawicieli świata kreatorów mody, Issey Miyake, został laureatem najbardziej honorowego odznaczenia Francji.

15 marca 2016 roku Miyake na otwarciu wystawy „Issey Miyake Exhibition – The Works of Issey Miyake” (MIYAKE ISSEY展:三宅一生の仕事) w tokijskiej dzielnicy Roppongi otrzymał odznaczenie Komandora Legii Honorowej – najwyższego odznaczenia nadawanego przez państwo francuskie. Były francuski Minister Kultury, Jack Lang, odznaczył projektanta za „bycie jednym z najbardziej wpływowych osobowości, dzięki której Paryż mógł stać się stolicą kreacji”. Laureat łamiącym głosem podziękował za to wyróżnienie twierdząc, że nie wyobraża sobie, żeby móg być szczęśliwszy niż jest w tym momencie.

Issey Miyake, urodzony w 1939 roku w Hiroszimie, po studiowaniu mody we Francji założył swój pierwszy dom mody w 1970 roku. Od tamtej pory jego kolekcje regularnie są pokazywane na paryskim Tygodniu Mody. Jest ceniony za niekonwencjonalne podejście do ubiory i tkaniny. W swoich kreacjach łączy tradycyjne japońskie techniki wykonania z najnowszymi osiągnięciami technologicznymi. Jego ubrania, będące efektem nowatorskiego procesu tworzenia tkaniny, można podziwiać w słynnym nowojorskim Muzeum Sztuki Współczesnej (Museum of Modern Arts).

źródło: Asahi.com