Japonia ma bardzo mało gruntów ornych. W rzeczywistości, tylko 12% swojego obszaru wykorzystuje do celów rolniczych (dla porównania – Stany Zjednoczone poświęcają 45% ziem) Japońskie owocowe sady są małe, a koszty życia w Japonii są stosunkowo dosyć wysokie. Aby zarobić na życie, produkty z sadów muszą osiągnąć klasę Wpremium, dzięki czemu osiągną na rynku wysoką cenę. W rezultacie, większość z owoców uprawianych w Japonii jest niezwykle wysokiej jakości. Przedstawimy, kilka owoców, których warto spróbować będąc w Japonii.
1. Truskawki – te występują w bardzo wielu odmianach i niestety sporo kosztują. Odmiany truskawek mają takie nazwy jak „zapach pierwszej miłości.”
2. Kyoho – duże, ciemno fioletowe owoce o grubej skórce, przypominające nasze winogrona. Potrafią rozmiarem dorównać śliwce.
3. Kaki – pomarańczowe owoce, które mają niepowtarzalny smak podobny do cytrusów. Pojawiają się pod koniec jesieni. Drzewa Kaki całkowicie tracą liście, zanim pojawią się na nich owoce.
4. Mikan – małe, delikatne owoce cytrusowe, których drzewka są bardzo popularne w japońskich mieszkaniach (są proste w utrzymaniu). Oglądając np. telewizję mozna zjeśc ich naprawdę dużo dlatego też są pakowane w 10 kg pudełka.
5. Nashi – duże, okrągłe, kruche japońskie gruszki. Mają podobną strukturę do jabłek o lekkim posmaku gruszki. W Japonii lubiana jest szczególnie tarta z tym owocem.
6. Ume – śliwki japońskie – są znane z wyjątkowego i kwaśnego smaku. Najczęściej wykorzystywane do dań, napojów, alkoholu, słodyczy. W Japonii są to popularne owoce ponieważ pojawiają się już późną zimą i zwiastują wiosnę.
7. Yuzu – owoce cytrusowe o gorzkim smaku. Mają wyboistą skórę, która jest początkowo zielona. Owoc zmienia kolor na żółty w trakcie dojrzewania. Rzadko są one spożywane bezpośrednio.
8. Kabosu – kwaśne, zielone owoce cytrusowe. Najprędzej spotkamy je w prefekturze Oita, rzadko w pozostałych częściach Japonii. Sok z Kabosu używany jest jako napój i „sos” do skrapiania ryb (nasza cytryna)
9. Shikwasa – są częścią życia na Wyspach Okinawy. Są one wszechobecne i niedrogie od późnego lata do połowy zimy. Wiele starych domów na wyspach mają Shikwasa w zagrodzie. Owoce o kwaśnym smaku pomarańczy. Shikwasa są używane do soków, dżemów i lokalnej kuchni.
10. Daidai – rodzaj japońskich owoców cytrusowych, które pozostają na drzewie przez wiele lat, jeśli nikt ich nie zerwie. One z kolei przybierają kolr pomarańczowy zimą aby zmienić go na zielony latem. Są symbolem długowieczności w Japonii dlatego stały się stałym elementem Noworocznych dekoracji.
źródło: japan-talk.com