Konpeito (金平糖) – historia japońskich landrynek

Konpeito (金平糖) są to małe, kolorowe, bardzo apetyczne, japońskie landrynki wykonane prawie wyłącznie z cukru. Do dziś zajmują wyjątkowe miejsce w historii Japonii.

Ale zacznijmy od początku. Cukier wraz z konkretną techniką wytwarzania tych słodkości wprowadzili do Japonii portugalscy kupcy już w XVI w. Początkowo były one niezwykle cenne. W 1569 roku portugalski misjonarz Luis Frois chciał zdobyć przychylność Ody Nobunagi, potężnego przywódcy. To właśnie podobno dzięki podarunkowi z tych niepozornych cukierków uzyskał on zgodę na prowadzenie chrześcijańskiej misji na terenie Kraju Kwitnącej Wiśni.

Niezwykła jakość wykonania landrynek powstała dzięki rzemieślnikom, którzy do dziś korzystają z technik opracowanych w okresie Meiji. Konpeito rozpoczyna swój żywot jako mały kawałek cukru. Każdy cukierek następnie poddawany jest procesowi obracania, ogrzewania i dodawania syropu cukrowego przez wiele dni w urządzeniu zwanym Dora. Proces ten nadaje konpeito charakterystyczne małe wybrzuszenia oraz sprawia, że stają się one bardzo twarde.

Praca przy wykonywaniu konpeito

Od wielu lat prezentem za zwiedzanie Cesarskiego Domu w Japonii są landrynki konpeito i oznaczają one podziękowanie za odwiedziny. Cukierki pakowane są w bardzo ładne, ozdobne pudełka zwanym bonbonieru. Same pudełka są często małymi dziełami sztuki, a te wykonane ze srebra używane przez samą rodzinę cesarską można podziwiać na przeróżnych wystawach organizowanych przez muzea opiekujące się cesarskimi kolekcjami dzieł sztuki.

Plakat promujący wystawę srebrnych cesarskich bonbonieru w Muzeum Hosomi w Kioto

Konpeito są tak ważnym elementem kultury kulinarnej Japonii, że doczekały się nawet swojego muzeum! Mniejsze (składające się z 4 przeszklonych regałów), założone przez pasjonatę-wykładowcę statystyki znajduje się w Nagoi, a większe, zwane Konpeito Kingdom, można odwiedzić w Fukuoce.

Założyciel prawdopodobnie najmniejszego muzeum konpeito na świecie z dumą prezentuje swoje dzieło

 

źródło zdjęcia: gochi-navi.jp, mitsuipr.com, chukyo-u.ac.jp, kyotodeasobo.com